Meny

Grengrupper och kommittéer

Grengrupp Bancykel

Kontakt: bancykel@scf.se eller info@velodromen.se, tfn: 076-0171772 (Johan Carelle)
Ordförande: Johan Carelle
Ledamöter: Nizze Gustavsson, Lars Myrberg
Adjungerad styrelserepresentant: Jerker Moodysson

Grengrupp BMX

Kontakt: bmx@scf.se
Ordförande: Ola Slettenmark, Johan Waltari, Mats Hvit, Anna Gudmundsson, Johan Fransson och Stefan Benatti.
Åkarrepresentant: Kim Wedin
Adjungerad styrelserepresentant: Stefhan Klang
Tävlingsansvarig: Jonas Haglund jonas.haglund@scf.se
Mer om grengruppen

Grengrupp Cykelcross

Kontakt: cykelcross@scf.se 
Förbundskapten: Peter Vingstedt.
Ledamöter: Hans Mård, Björn Eriksson, Henrik Ehrin (kommissarie), Johan Ekman, Marcus Johansson.
Adjungerad styrelserepresentant: Nizze Gustavsson
Om Cykelcross

Grengrupp Landsväg

Kontakt: landsvag@scf.se
Ordförande och sammankallande: Lucas Persson
Ledamöter: Alexander Wetterhall, Marie Rydne, Stefan Lindgren, Kristofer Nennestam.
Adjungerad styrelserepresentant: Marie Rydne

Mastersgrupppen Landsväg

Ledamöter:
Kontaktuppgifter här.
Om landsväg

Grengrupp Mountainbike

Kontakt: mountainbike@scf.se 
Förbundskapten: Johan Nielsen (administrativa delen) Johan.Nielsen@scf.se
Förbundskapten utförsdisciplinerna: Felix Beckeman
Förbundskapten/förbundstränare pumptrack: Filip Svanberg

XCO:
Ledamöter: Johan Nielsen, Roger Karlsson, Linn Gustafzzon och Mikael Nystrand.

XCM:
Ledamöter: Johan Nielsen, Lasse Strand, Jennie Stenerhag, Calle Friberg, Magnus Rydhult, Tommy Höglund och Daniel Öhman.

Gravity:
Ledamöter: Felix Beckeman, Jonas Haglund, Geir Inge Folkestad, Josefin Björkman, Oliwer Kangas och Mirella Ehrin.

Adjungerad styrelserepresentant: Thomas Backteman, i såväl XCO, XCM som Gravity.

Tävlingsansvarig för all MTB: Jonas Haglund jonas.haglund@scf.se

Om Mountainbike

Grengrupp Paracykel

Kontakt: paracykel@scf.se
Koordinator och förbundskapten: Michael Lindgren
Ledamöter: Karl Utterhall, Eva Zahawi, Henrik Marvig, Eric Poignant och Anna Beck
Adjungerad styrelserepresentant: Milla Jonsson
Om Paracykel

Grengrupp Trial

Kontakt: trial@scf.se
Ordförande: Stefan Lidén
Ledamöter: Christian Andersson, Nadine Kåmark,
Förbundskapten och ansvarig för elitverksamheten:  Lena Alfvén, lena.alfven@scf.se
Adjungerad styrelserepresentant: Stefhan Klang
Tävlingsansvarig trial: Jonas Haglund jonas.haglund@scf.se
Om Trial

Grengrupp E-cycling

Kontakt: conny.bjornehall@scf.se
Ordförande: Conny Björnehall
Ledamöter: Martin Björgvik, Ann-Louise Ingvarsson, Mattias Reck, Alexander Wetterhall
Adjungerad styrelserepresentant: Linda Tufvesson

Grengrupp Gravel

Kontakt: gravel@scf.se
Sammankallande: Fredrik Kessiakoff
Förbundskapten: Anna Öhrström anna.ohrstrom@scf.se
Åkarrepresentanter: Richard Larsén och TBA
Arrangörsrepresentant: Peter Larsson
Kommissarierepresentant: Michael Anderson
Adjungerad styrelserepresentant: Thomas Backteman

* * *

Antidopingkommittén

Kontakt: ulf.naslund@scf.se
Ordförande: Ulf Näslund
Ledamöter: Thomas Nilsson (RF Dopingkontrollansvarig)
och Lucas Persson.
Om Antidoping

Disciplinnämnden

Disciplinnämnden är en särskild prövningsinstans för ärenden inom svensk cykel. Nämnden består av 5 ledamöter som väljs av SCF:s årsmöte. Nämnden prövar bland annat anmälningar till bestraffning och överklagningar av bestraffningar. För att initiera ett ärende krävs en skriftlig anmälan till nämnden. Nämndens beslut kan överklagas till Riksidrottsnämnden (RIN).

Kontakt: disciplinnamnd@scf.se
Ordförande: Martin Schwitzgold
Ledamöter: Ulf Näslund, Thomas Nilsson, Annika Klyver och Jacob Ceder.

Cykelombudsman

Till Cykelombudsmannen (CO) kan cyklister vända sig för att få råd vid situationer som uppstått på tävlingsbanan och som kanske kräver en oberoende genomlysning. Här kan man få stöd i hur processen i ett disciplinärende går till.

Cykelombudsmannen kan också, helt objektivt, driva ärenden vidare in till disciplinnämnden.
Kontakta Bo Lövstrand: bo.lovstrand@scf.se, tfn: 073-99 22 900

Kommissariekommittén

Kontakt: kommissarie@scf.se
Ordförande: Kenneth Simonsson.
Ledamöter: Mirella Ehrin, Bo Lövstrand, Kristofer Nennestam, Mikael Nystrand och Johan Waltari.
Adjungerad från styrelsen: Milla Jonsson
Om kommissarierollen

Arbetsgruppen utbildning

Ansvarig: Felipe Sanhueza
Återkommer med mera uppgifter här!