
Forma framtiden för svensk cykel och möt cykelvänner på Cykelforum
Vill du vara med och påverka svensk cykels framtid? Då träffas vi den 8 mars i Jönköping för Cykelforum – en dag fylld av inspiration, viktiga samtal och möjligheten att knyta nya cykelkontakter. Avsluta dagen med en gemensam middag, social samvaro – och trevligt eftersnack. Anmäl dig nu och bli en del av förändringen!
SCF:s Cykelforum 2025
- Tid: Lördag 8 mars kl 13–18 med efterföljande middag kl 19. (Liksom fika under dagen ingår middagen men den kräver separat anmälan, se nedan. OBS: begränsat antal platser middagsplatser.)
- Plats: Elite Stora Hotellet Jönköping, med denna bokningslänk får ni 15 procent rabatt på alla rumbokningar.
- Frågor: Mejla till kansli@scf.se om ni har några frågor eller funderingar, så löser vi det!
- Ta chansen att träffa nya och gamla cykelbekanta under lördagen på Stora Hotellet Jönköping. Grundprogrammet innehåller såväl inspirerande punkter som extremt viktiga för hela SCF:s framtid.
Då middagsmatsalen givetvis har ett begränsat utrymme så prioriteras gäster som ska stanna kvar till söndagens förbundsmöte om det skulle bli fler anmälda än antalet platser, annars är det först till kvarn som gäller. Men vi gör så gott det går och välkomnar alla till både lördagens Cykelforum och söndagens förbundsmöte.
Program för Cykelforum
- Möt Tobias Ludvigsson som just har avslutat en lång och fin proffskarriär. På bilden ovan från Västerlösa i somras har han just säkrat den senaste av alla medaljer på tempo-SM, varav tre raka guld 2017–19.
- Så arbetar de olika grengrupperna, vilken roll och vilket syfte de har. Ange i anmälan till Cykelforum vilken av grengrupperna som är mest intressant för dig.
- SCF:s attitydsundersökning. Ni blir först att få en redovisning av den nyligen genomförda attitydundersökningen; diskussion om hur vi jobbar vidare efter glädjande många enkätsvar.
- Så når vi självfinansiering – var med och ge förslag på lösningar.
- Vilka krav har Riksidrottsförbundet (RF) på SCF – så mäts vi mot RF med avseende på olika ekonomiskt stöd.
- Så jobbar RF-SISU i distrikten. Smålands RF-SISU-organisation som utvecklar och stödjer idrottsrörelsen regionalt, finns på plats.
Anmäl dig här!
Detta ingår i anmälan!
- Namn och förening, kontaktuppgifter.
- Anmälan till Cykelforum och eventuellt middag kl 19.00 (ingår, dock begränsat antal middagsplatser).
- Vilken grengrupp är du främst intresserad av? (Skriv ditt val.)
På söndagen klockan 10.00 hålls det sedan förbundsmöte på samma hotell i Jönköping. Här uppdateras inbjudan och handlingar till mötet 9 mars.
Varmt välkomna,
Svenska Cykelförbundets styrelse