Förbundet

Sportchefen mot nya mål

Jonas Ljungblad har jobbat på Cykelförbundet som sportchef sedan 2013 och avslutar nu sitt uppdrag med en mängd erfarenheter att ta med sig in i kommande utmaningar i och utanför idrottsvärlden. Förbundsstyrelsen arbetar just nu på en strategi och handlingsplan för de kommande åren och som ett led i detta ser de över organiseringen av SCF. När Jonas avtal går ut i årsskiftet kommer rollen som sportchef att ersättas av ett utökat ansvar för förbundskaptenerna i SCF:s sju grenar. Dessa kommer att axla flera av de uppgifter som tills nu har legat på sportchefen. Rekrytering av fyra förbundskaptener (BMX, MTB, Landsväg och Paracykel) pågår och därutöver ska en utbildnings- och utvecklingsansvarig anställas på deltid.

Under Jonas snart fyra år på förbundskansliet har han varit en sammanhållande resurs för elit och landslag i alla grenar och bidragit till en positiv utveckling av talang- och elitverksamheten. Arbetet har bland annat gett utdelning i ett flertal mästerskapsmedaljer i flera grenar och toppats med två OS-medaljer. I utvecklingsarbetet har Jonas bidragit genom att sporra unga talanger att satsa på en cykelkarriär. Som ett led i det arbetet har SCF under Jonas tid startat ett årligt Ungdomscamp och ett Talang- och landslagsläger, där lovande ungdomar och erfarna landslagscyklister inom samtliga grenar möts och utvecklas tillsammans. Vidare har Jonas haft de sportsliga kontakterna med UCI, RF och SOK och ansvarat för RIG och NIU samt hanterat en hel del administrativa uppgifter. En viktig del av arbetet har också varit att hantera antidopingfrågor, något som Jonas hanterat med stor målmedvetenhet. Höjdpunkterna i jobbet som sportchef har varit flera, säger Jonas.

Det är klart att mästerskapsmedaljerna och i synnerhet OS-medaljerna från Rio är några av höjdpunkterna under min tid som sportchef. Men också att få beskåda ett hemma-EM i MTB. Det har varit riktigt kul att vara med på den här resan och få driva de sju grenarna inom svensk cykel framåt. Och väldigt givande att få arbeta med många engagerade personer både i och utanför Sverige, det är häftigt att se det driv som finns därute”, säger Jonas Ljungblad.

Vi är en liten cykelnation med brett intresse för flera grenar och eftersom våra unga talanger är framtidens stjärnor blir det mycket viktigt att ta hand om dem på bästa sätt för att kunna skörda nya stora framgångar framöver. Där har förbundskaptenerna en viktig roll framöver”, fortsätter Jonas.

Jonas Ljungblad tillträdde tjänsten som sportchef 2013 efter många år som proffscyklist i Europa och som sportdirektör för det danska proffslaget, team Concordia Forsikring-Riwal.

Vi önskar Jonas varmt lycka till med fortsatta åtaganden och tackar för den tid vi haft förmånen att ha honom med oss i förbundet!

Jonas Ljungblad cyklar_low