Förbundet

Nu går det utmärkt att registrera nya digitala utbildningar

Svenska Cykelförbundet erbjuder flera onlineutbildningar för dig som vill utveckla din klubb och stärka cykelsporten. Populära Ungdomstränare består av en grundkurs och två fördjupningskurser, och det finns även tre tävlingsledarutbildningar för MTB, landsväg och övriga grenar. Stöd går att söka i augusti för alla SCF-anslutna föreningar, men redan nu kan full ersättning upp till 20 000 kronor per klubb utlovas.

Här nedan hittar ni mera info om alla våra utbildningar som är möjliga att gå i skrivande stund.

Ungdomstränarutbildning grundkurs

  • Denna digitala utbildning för dig som är, eller är på väg att bli ungdomstränare för barn, ungdomar och juniorer som gillar cykelsporten.
  • Syftet med grundkursen är att du ska få kunskap om barn och ungdomars utveckling kopplat till cykelträning. Målet är att du ska få en certifiering som ungdomstränare hos SCF och att du ska känna dig trygg och säker i din roll.
  • Du startar när det passar dig och går kursen i din egen takt, men bör ha avslutat den innan årsskiftet.
  • Länk till utbildningen kommer i bekräftelsemejlet efter betalning.
  • Grundkurs ungdomstränare kostar 3000 kronor.

Ungdomstränarutbildning fördjupningskurs

  • Förutom grundkursen för ungdomstränare har vi även två digitala fördjupningskurser. En fördjupningskurs är för dig som vill rikta in dig på barn och ungdomar i åldern 3 till 15 år.
  • Den andra fördjupningskursen är för dig som vill rikta in dig på juniorer i åldersspannet 16 till 19 år. Du väljer själv om du vill gå en eller två fördjupningar.
  • Länk till utbildningen kommer i bekräftelsemejlet efter betalning.
  • Fördjupningskurs ungdomstränare kostar 1500 kronor styck.

Tävlingsledare MTB

  • Onlineutbildning för dig som ska ha funktionen/rollen Tävlingsledare MTB inom er förening. Utbildningen skall ge dig en inblick i de olika delar du som tävlingsledare behöver ha vetskap om för att arrangera en tävling.
  • Ett axplock av innehållet:
    Olika typer av tävlingar, planera en tävling, budgetera, regler, start och målplats, banmarkering, ceremonier, antidoping och uppföljning av tävlingen.
  • Länk till utbildningen kommer i bekräftelsemejlet efter betalning.
  • En onlineutbildning Tävlingsledare MTB kostar 2000 kronor per deltagare,.

Tävlingsledare landsväg

  • Onlineutbildning för dig som ska ha funktionen/rollen Tävlingsledare landsväg inom er förening. Utbildningen skall ge dig en inblick i de olika delar du som tävlingsledare behöver ha vetskap om för att arrangera en tävling.
  • Ett axplock av innehållet:
    Olika typer av tävlingar, planera en tävling, budgetera, regler, start och målplats, banmarkering, ceremonier, antidoping och uppföljning av tävlingen.
  • Länk till utbildningen kommer i bekräftelsemejlet efter betalning.
  • En onlineutbildning Tävlingsledare landsväg kostar 2000 kronor per deltagare.

Tävlingsledare övriga grenar

  • Onlineutbildning för dig som skall ha funktionen/rollen Tävlingsledare  övriga grenar inom er förening. Utbildningen skall ge dig en inblick i de olika delar du som tävlingsledare behöver ha vetskap om för att arrangera en tävling.
  • Ett axplock av innehållet:
    Olika typer av tävlingar, planera en tävling, budgetera, regler, start och målplats, banmarkering, ceremonier, antidoping och uppföljning av tävlingen.
  • Länk till utbildningen kommer i bekräftelsemejlet efter betalning.
  • En onlineutbildning Tävlingsledare övriga grenar kostar 2000 kronor per deltagare.

Riktlinjer för stöd till utbildningar 2026

  • Årets stöd för att gå utbildningar kommer att öppna senast i augusti på den nya plattformen Idrottsarenan under Riksidrottsförbundets stld Projektstöd IF barn och ungdom som SCF administrerar.
  • Stödet gäller endast SCF-anslutna föreningar.
  • Vi kan redan nu utlova att det finns stöd för utbildningar upp till 20 000 kronor till er förening om ni registrerar och betalar den nu och söker stödet i augusti.
  • kansli@scf.se och om ni går utbildningar för mer än 20 000 så lägger vi upp ett kösystem för dem.
  • Senare under 2026 kommer den digitala Kommissarieutbildningen äntligen att kunna sjösättas. Målet är att all kommissarieutbildning under 2026 kommer att vara kostnadsfri.
  • Alla utbildningar som har registrerats, betalats och och startats från 1 januari till 31 oktober 2026 är berättigade till stöd.
  • Under augusti tas nytt beslut om att eventuellt ta bort en övre gräns vilket är troligt att det kommer ske, men just nu gäller ett maxtak på 20 000 för att vi inte ska passera maxtaket på drygt 500 000 kronor. Vi ser gärna att ni som vet att ni kommer att söka stöd mejlar summan till

Vid frågor om de digitala utbildningar eller stöden, kontakta: kansli@scf.se

Text: SCF
Foto och grafik: SCF