Alla grenar

Svenska Mästare Landsväg Linje

Herr Senior

  • Herr Senior Linje 150 km
    1938: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1939: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm
    1940: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm
    1941: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1942: Sture Andersson, Landskrona CK
    1943: Harry Snell, CK Stella, Dalsjöfors
    1944: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1945: Harry Jansson, SK Fyrishof, Uppsala
    1946: Nils Johansson, IK Ymer, Borås
    1947: Sigge Larsson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1948: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1949: Bengt Fröbom, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1950: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1951: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1952: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1953: Axel Öhgren, Skellefteå AIK
    1954: Lars Carlén, Västerås CK

 

  • Herr Senior Linje 250 km
    1946:  Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1947: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1948: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1949: Gunnar Johnsson, CK Crescent, Stockholm
    1950: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1951: Allan Carlsson, Norrköpings CK
    1952: Yngve Lundh, Bollnäs CK
    1953:  Evert Lindgren, Bollnäs CK
    1954:  Owe Nordqvist, Fredrikshofs IF, Stockholm

 

  • Herr Senior Linje 180 km
    1955: Oswald Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm
    1956: Roland Ströhm, Kramfors IF
    1957: Uno Borgengård, Hisingens CK, Göteborg
    1958: Gunnar Göransson, CK Antilopen, Norrköping
    1959: Owe Adamson, Kumla CA
    1960: Owe Adamson, Upsala CK
    1961: Owe Adamson, Upsala CK
    1962: Owe Adamson, Upsala CK
    1963: Einar Björklund, CK Stefaniterna, Stockholm
    1964: Sven Hamrin, Härnösands CK
    1965: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
    1966: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
    1967: Erik Pettersson, Vårgårda CK
    1968: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
    1969: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1970: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
    1971: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
    1972: Sven-Åke Nilsson, CK Ringen, Malmö
    1973: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
    1974: Bernt Johansson, Mariestadcyklisten
    1975: Roine Grönlund, Falu CK
    1976: Tommy Prim, CK Wano, Varberg
    1977: Alf Segersäll, IF Saab, Linköping
    1978: Thomas Eriksson, Örebrocyklisterna
    1979: Lennart Fagerlund, Mariestadcyklisten
    1980: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
    1981: Thomas Eriksson, Västerås CK
    1982: Mårten Rosén, Södertälje CK
    1983: Göran Barkfors, CK Master, Göteborg
    1984: Kjell Nilsson, Örebrocyklisterna
    1985: Per Christiansson, Skoghalls CK-Hammarö
    1986: Lars Wahlqvist, Motala AIF
    1987: Björn Johansson, Alingsås CK
    1988: Anders Jarl PKbankens CK, Stockholm
    1989: Bengt Ring, Spårvägens GoIF, Stockholm
    1990: Anders Eklundh, Team RiksBo Spar Motala AIF
    1991: Niklas Kindåker, Spårvägens GoIF, Stockholm
    1992: Anders Eklundh, Team RiksBo Spar Motala AIF
    1993: Klas Johansson, CK Ceres, Katrineholm
    1994: Michael Andersson, Team Isostar CK, Västerås
    1995: Glenn Magnusson, CK Bure, Halmstad
    1996: Marcus Ljungqvist, Team Wirsbo CK, Västerås
    1997: Michel Lafis, Örebrocyklisterna
    1998: Martin Rittsel, Team Wirsbo CK, Västerås

 

  • Herr Senior Linje 180-220 km
    1999: Henrik Sparr, Team Wirsbo CK, Västerås
    2000: Stefan Adamsson, Team Crescent CK, Varberg
    2001: Marcus Ljungqvist, Falu CK
    2002: Stefan Adamsson, Örebrocyklisterna
    2003: Jonas Holmqvist, Team Bianchi Scandinavia
    2004: Petter Renäng, Team Bianchi Nordic
    2005: Jonas Ljungblad, Skoghalls CK-Hammarö
    2006: Thomas Lövkvist, CK Cykelcity.se
    2007: Magnus Bäckstedt, Kopparbergs CK
    2008: Jonas Ljungblad, Skoghalls CK-Hammarö
    2009: Marcus Ljungqvist, Falu CK
    2010: Michael Stevenson, Örebrocyklisterna
    2011: Philip Lindau, CK Cyklecity.se
    2012: Christofer Stevenson, Team Kungälv IS
    2013: Michael Olsson, Höllviken CK
    2014: Michael Olsson, Höllviken CK
    2015: Alexander Gingsjö, Södertälje CK
    2016: Richard Larsén, Tre Berg CK
    2017: Kim Magnusson, Tre Berg CK
    2018: Lucas Eriksson, Motala AIF CK
    2019: Lucas Eriksson, Motala AIF CK
    2020: Kim Magnusson, CK HVR16
    2021: Viktor Hillerström Rundh, CK Hymer

Dam Senior

Wallner_180623_83014

Emilia Fahlin, Svensk Mästarinna, Linje 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dam Senior Linje 60 km
    1971: Ulla Nilsson, Upsala CK
    1972: Ann Pettersson, Kinds CK
    1973: Tuulikki Jahre, IK Ymer, Borås
    1974: Eva Johansson, Uddevalla CA
    1975: Meeri Bodelid, Sidsjö/Böle IF
    1976: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
    1977: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
    1978: Kristina Ranudd, Skoghalls CK
    1979: Marianne Berglund, Skellefteå AIK
    1980: Anna-Karin Johansson, Örebrocyklisterna
    1981: Maria Johnsson, Skoghalls CK
    1982: Maria Johnsson, Skoghalls CK
    1983: Kristina Ranudd, Skoghalls CK-Hammarö
    1984: Marianne Berglund, Örebrocyklisterna
    1985: Paula Westher, Klubben Cyklisten, Malmö
    1986: Paula Westher, Klubben Cyklisten, Malmö
    1987: Marianne Berglund, Skellefteå AIK
    1988: Marie Höljer, Ramnäs CK

 

  • Dam Senior Linje 80 km
    1989: Marie Höljer, Ramnäs CK
    1990: Elisabeth Westman, Ramnäs CK
    1991: Marianne Berglund, Skellefteå AIK-CK
    1992: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1993: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1994: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
    1995: Linda Hydén, Mölndals CK
    1996: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
    1997: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
    1998: Susanne Ljungskog, Hisingens CK, Göteborg
    1999: Madeleine Lindberg, Borlänge CK

 

  • Dam Senior Linje 80-100 km
    2000: Madeleine Lindberg, Borlänge CK
    2001: Madeleine Lindberg, Team Mälarenergi CK, Västerås
    2002: Nathalie Visser, Team Mälarenergi CK, Västerås
    2003: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
    2004: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
    2005: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
    2006: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg VK
    2007: Angelica Agerteg, Staffanstorp CK
    2008: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2009: Jennie Stenerhag, AlrikssonsCykel.se CK
    2010: Emma Johansson, Härnösands CK
    2011: Emma Johansson, Härnösands CK
    2012: Emma Johansson, Härnösands CK
    2013: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2014: Emma Johansson, Härnösands CK
    2015: Emma Johansson, Härnösands CK
    2016: Emma Johansson, Härnösands CK
    2017: Sara Penton, Stockholms CK
    2018: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2019: Lisa Nordén, HiQ Sports Club
    2020: Nathalie Eklund, Stockholm CK
    2021: Carin Winell, CK Hymer

Länkar till:


Lagtävling Linjelopp

Herr 

  • Lagtävling Linje 150 km
    1938: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Nils Andersson, Nils G Andersson)
    1939: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1940: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1941: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Arne Berg, Nils Andersson)
    1942: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Karl Erik Ruthberg, Bengt Malmgren)
    1943: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Fritz Bågendahl, Sune Söderström)
    1944: Västerås IK (Börje Karlsson, John Hindersson, Erik Törnblom)
    1945: SK Fyrishof, Uppsala (Harry Jansson, Folke Andersson, Bernt Klefborg)
    1946: IK Ymer, Borås (Nils Johansson, Harry Snell, Folke Nilsson)
    1947: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Larsson, Åke Olivestedt, Olle Wickholm)
    1948: IK Ymer, Borås (Harry Snell, Nils Johansson, Folke Nilsson)
    1949: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Owe Nordqvist, Åke Olivestedt)
    1950: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Owe Nordqvist, K A Kjell)
    1951: CK Wano, Varberg (Thure Bengtsson, Stig Andersson, Kjell Persson)
    1952: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distns

 

  • Lagtävling Linje 250 km
    1946: Upsala CK (Halle Janemar, Alex Lindgren, Bengt Janemar)
    1947: SK Fyrishof, Uppsala (Rune Hammarström, Ingvar Annerstig, Rune Klefborg)
    1948: IK Ymer, Borås (Harry Snell, Nils Johansson, Folke Nilsson)
    1949: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Owe Nordqvist, Bengt Fröbom)
    1950: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Bengt Fröbom, Owe Nordqvist)
    1951: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Stig Mårtensson, Owe Nordqvist)
    1952: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans

 

  • Lagtävling Linje 180 km
    1955-1992 Inget lagmästerskap på denna distans
    1993: Motala AIF (Allen Andersson, Johan Fagrell, Mikael Olsson)
    1994: Motala AIF (Stefan Andersson, Allen Andersson, Anders Eklundh)
    1995: Motala AIF (Allen Andersson, Anders Eklundh, Stefan Andersson)
    1996: Skoghalls CK-Hammarö (Örjan Gustavsson, Dan Kullgren, Markus Persson)
    1997: Team Wirsbo CK (Johan Fredriksson, Henrik Sparr, Martin Rittsel)
    1998: Team Wirsbo CK (Martin Rittsel, Michael Andersson, Henrik Sparr)

 

  • Lagtävling 180-220 km
    1999: Team Crescent-Tranemo IF (Jonas Ljungblad, Klas Johansson, Johan Flodin)
    2000: Team Crescent CK (Stefan Adamsson, Jonas Ljungblad, Jonas Rydberg)
    2001: Team Crescent CK (Tobias Lergård, Jonas Ljungblad, Erik Wendel)
    2002-  Inget lagmästerskap på denna distans