Landsväg
Wändel och Söderqvist gör extremt intressanta EM-starter i tempolopp
Jakob Söderqvist är väldigt väl förberedd när han som sista cyklist lämnar startrampen i onsdagseftermiddagens EM-tempo, inte minst när det gäller banreken. Det har blivit sju rekvarv på tempocykeln på samma 22-kilometersvarv som vid linjeloppet, med en lång jobbig backe och även en tuff utförskörning. Dessutom känner sig Jakob i bättre form i Ljubljana än inför tempoloppet i Montréal – då han slutade femma trots en vurpa.
Mycket av snacket inför loppet på onsdag 7 oktober handlar om den stora backen, som bitvis är både brant och smal där den branta delen kommer ta ungefär 6.30 att cykla för de snabbaste cyklisterna på tempo-EM i Slovenien.
”Jag personligen gillar det då jag är mer teknisk i den typen av cykelåkning på en tempocykel än de flesta av mina konkurrenter. Där jag, med den rek jag gör och så vidare, brukar vara ganska trygg med att lita på mina förberedelser och hålla mig till det helt enkelt, och hitta alla de här ställena där det faktiskt går att bygga fart och inte förlora den. Så det tycker jag är kul. Det håller en på tårna lite grann, men det kommer mig ganska naturligt”, säger Jakob Söderqvist.
Hur viktigt blir det att avväga hur hårt du går i den branta delen av backen?
”Jag är faktiskt inte så rädd för att ta ut mig för hårt i backen. Naturligt är jag ganska konservativ under tempolopp. Det har nästan aldrig hänt att jag har sprängt mig på ett tempolopp. Även om jag säger till mig själv att jag vill köra så hårt jag kan på ett parti är det som att jag inte kan lura kroppen från att spara sig tillräckligt”, säger Jakob.
”Och jag upplever att jag ofta på de här tempoloppen har ganska bra förmåga att tömma mjölksyra dessutom, så jag är inte speciellt rädd för att gå för djupt i backen. Det är ju där du får mest utav den effekt du har egentligen. För min del handlar det om att tappa så få sekunder som möjligt till de som går starkast där, för att kunna ta igen det på de andra delarna. För det är som att det inte är ett jättelångt tempo, så det är inte så många sträckor och så mycket tid att jobba tillbaka de sekunder man förlorar i klättringen. Men jag vill ju absolut börja med att förlora så lite som möjligt, så jag kommer gå ganska aggressivt i klättringen. Absolut.”
Efter backen väntar först en platå och ytterligare en mindre uppförsbacke innan en mycket snabb utförskörning, där hastigheterna kan närma sig 100 kilometer i timmen på en rätt smal väg.
Hur ser du på utförskörningen?
”Det är ett avsnitt av banan som jag har mycket respekt för och om jag kommer att köra på marginalen i en del andra kurvor under loppet, så har jag inte den tanken när det gäller utförskörningen. Att sitta kvar i positionen i de hastigheterna på en tempocykel är faktiskt lite läskigt på några ställen. Men jag känner att jag har ganska god koll på vilka tillfällen jag behöver vara på bromsarna eller ur positionen nu. Och jag känner mig väldigt trygg med det. Det är som tur var ganska lätt att reka utförskörning i tävlingsfart i och med att du inte behöver använda benen för det. Så det har jag ändå hunnit med och fått väldigt god koll på det hela. Jag litar på min bedömning.”
Du har väl kört bra på en lite liknande mästerskapsbana, i U23-klassen?
”Ja, precis. Den var lite mindre kuperad. Men det är absolut delar som påminner om varandra; backe, utförskörning och så slätan in mot mål.”’
Då var du väldigt snabb på slätan in mot mål. Vad säger du om det platta partiet här efter utförskörningen, då det återstår sex kilometer till mål?
”Det är där som jag har, ja, jag tror att jag har mest tid att hämta där. Det är lite kantvind i början, sedan så böjer vägen in i motvinden jämt och ständigt, nästan hela vägen till sista svängen där, några hundra meter från mål. Så det kommer vara ett parti som du kan plocka mycket tid från, speciellt de sista två, tre kilometerna där blir ju mer och mer motvind än vad det är kantvind. Så att har man krafterna kvar så kan man ju plocka sekunder per kilometer, helt klart. Speciellt gentemot de killarna som har varit snabbast i backen då, som förmodat inte är tempospecialister just, så kan man ju hämta tillbaka förhoppningsvis ett par, tre sekunder per kilometer där i slutet. Adderar man allt det där så kanske man kan hämta 15–20 sekunder på några stycken om man utgår från att kroppen är ’återställd’ efter utförskörningen. Frågan är bara hur mycket de är före.”
Det märks att Jakob har varenda meter av tempobanan i huvudet just nu.
”Det är ganska enkelt taktiskt och tekniskt på slutet. Där är det bara att vrida ur på bästa möjliga sätt. Och man har ju återhämtningen i ryggen. Det är ju partierna innan där man vill vara väldigt försiktig med syra inför backen och sedan på något sätt hålla sig, gå så djupt som möjligt i backen men sedan hålla det flytande fram till den här utförsbacken, så att man har att trycka till i alla de knixarna efter där som kommer. Det är mycket mer tekniskt vad det gäller pacingen. Men de sista sex kilometerna, det är rätt och slätt bara att tömma det som finns.”
Nu när du har testat banan, hur ligger du till formmässigt?
”Jag är i alla fall i bättre form än inför VM. Det känner jag helt klart. I VM gjorde jag däremot ett närmast optimalt i de tekniska partierna. Det var ju en bana som inte hade den här typen av backe. Men själva formen, den är bättre än inför VM. Men det är också en bana som kräver väldigt mycket mer ben och lika mycket finess.”
Vad betyder det mentalt att Remco Evenepoel inte är med?
”Mentalt vill jag alltid tänka inför ett tempolopp att jag ställer upp för att vinna. Så att en cyklist som skulle vara väldigt svår att slå på den här typen av bana inte finns med betyder faktiskt en hel del när jag bygger min mentala uppladdning.”
Jakob har för övrigt testat denna klass redan förra året som U23-cyklist, just på EM, och var då elva. På VM slutade han femma efter att ha vurpat i en vänstersväng med tre kilometer kvar. Då med koll på tredjeplatsen och ett möjligt silver. Båda de loppen vanns av Remco Evenepoel.
Axel Källberg, finländaren i svenska Lucky Sport som liksom Jakob gör sin första säsong i seniorelit efter U23-tiden, startar som nionde cyklist i tempot.
Loppet sänds från 16.05 på Eurosport samt HBO Max och Discovery+, och så här startar man i herrelit.
Startlista EM tempo herrelit
44 Albion Kastrati, Kosovo (16.15)
43 Nofal Nuriyev, Azerbajdzjan (16.16)
42 Samet Bulut, Turkiet (16.17)
41 Kristinn Jónsson, Island (16.18)
40 Ghennadii Morgun, Moldavien (16.19)
39 Borislav Palashev, Bulgarien (16.20)
38 Catalin Buta, Rumänien (16.21)
37 Dávid Kasko, Slovakien (16.22)
36 Axel Källberg, Finland (16.23)
35 Milos Lazarević, Montenegro (16.24)
34 Heorhii Antonenko, Ukraina (16.25)
33 Tiago Antunes, Portugal (16.26)
32 Mathieu Kockelmann, Luxemburg (16.27)
31 Blerton Nuha, Kosovo (16.28)
30 Andreas Miltiadis, Cypern (16.29)
29 Miguel Heidemann, Tyskland (16.30)
28 Aivaras Mikutis, Litauen (16.31)
27 Rainer Kepplinger, Österrike (16.32)
26 Marco Frigo, Italien (16.33)
25 Sander De Pestel, Belgien (16.34)
24 Burak Abay, Turkiet (16.35)
23 Filip Maciejuk, Polen (16.36)
22 Sjoerd Bax, Nederländerna (16.37)
21 János Zsombor Pelikán, Ungern (16.38)
20 Alex Kirsch, Luxemburg (16.39)
19 Maxime Decomble, Frankrike (16.40)
18 Aleksandr Vlasov, AIN (16.41)
17 Felix Grossschartner, Österrike (16.42)
16 Mathias Vacek, Tjeckien (16.43)
15 Ilan Van Wilder, Belgien (16.44)
14 Marco Brenner, Tyskland (16.45)
13 Mauro Schmid, Schweiz (16.46)
12 Bruno Armirail, Frankrike (16.47)
11 Michal Kwiatkowski, Polen (16.48)
10 Nelson Oliveira, Portugal (16.49)
9 Jan Tratnik, Slovenien (16.50)
8 Mattia Cattaneo, Italien (16.51)
7 Ivan Romeo Abad, Spanien (16.52)
6 Mikkel Norsgaard Bjerg, Danmark (16.53)
5 Primoz Roglic, Slovenien (16.54)
4 Callum Thornley, Storbritannien (16.55)
3 Kasper Asgreen, Danmark (16.56)
2 Stefan Kung, Schweiz (16.57)
1 Jakob Söderqvist, Sverige (16.58)
***
Elias Wändel gillar banan och ser ut att få perfekt tempoväder…
”Vi har varit ute och kört tempobanan ytterligare en gång i dag. Vi körde ner till banan och de körde två varv där. Både Jakob och Elias har kört många varv på den här banan, dels på linjecykel givetvis, men också på tempocykel de senaste två dagarna. Och de tycker att det är en bra tempobana. Det gäller att kunna pacea sig så hårt det bara går uppför den långa backen och sedan få en kort återhämtning innan man börjar köra rejält fort utför.”
Det rapporterar assisterande förbundskaptenen och tempocoachen Alexander Wetterhall på tisdagseftermiddagen.
”Det är en platt del i början, en liten knäpp första delen och sedan viker man höger upp i den här backen. Jag skulle säga att det kommer att ta någonstans runt sex och en halv minut uppför, plus minus lite. Det gäller att våga pressa så mycket det bara går där och ändå ha lite kvar på toppen så att man kan tempoväxla.”
Sedan blir det lite rullande innan den här extremt snabba utförslöpan.
”Jag skulle säga att det är en utförskörning där det går i 90–100 kilometer i timmen på vissa ställen. Så det gäller att hålla tungan rätt i mun. Vi har två killar som kan göra det riktigt bra. Jakob gillar speciellt tekniska utförskörningar och alla de utmaningar som det innebär för att kunna ta tid på sina konkurrenter. Benmässigt och formmässigt ser det väldigt bra ut. Det är två självsäkra grabbar som laddar inför morgondagen och ett svenskt lag som backar upp dem på bästa möjliga sätt vid sidan om. Vi är nog taggade allihopa”, säger Wetterhall.
Han känner att den lilla gruppen kring Sveriges bägge tempocyklister har haft bra flyt de senaste dagarna.
”Nu är det bara att spänna hjälmen och ladda på, så håller vi tummarna för att det går hela vägen upp till de finaste placeringarna. Det finns mycket som talar för det.”
Wändel, som avstod tempot på VM efter en krasch i Schweiz inför det mästerskapet, startar i mitten av startfältet och blir ett bra riktmärke för de övriga. Det ska för övrigt vara soligt och närmast vindstilla på förmiddagen, helt perfekta förhållanden, medan det blir lite mer vind och tyvärr kan komma in någon mindre regnskur på eftermiddagen.
”Vädret kan påverka Jakobs lopp, men vi hoppas och tror att han ska klara sig från regn”, säger Wetterhall.
Elias tempolopp ska dyka upp på UEC:s Youtube-kanal, som startar sina sändningar redan 09.10 på onsdagen. Så här startar herrjuniorerna:
Startlista EM tempo herrjunior
64 Riccardo Haisu Lonut, Rumänien (10.10)
63 Vladyslav Holiak, Ukraina (10.11)
62 Muhammet Umut Demircan, Turkiet (10.12)
61 Filip Tubin, Bosnien och Hercegovina (10.13)
60 Dimitar Mitev, Bulgarien (10.14)
59 Jakub Zaňka, Tjeckien (10.15)
58 Marvin Pietz, Tyskland (10.16)
57 Georgs Tjumins, Lettland (10.17)
56 Thibault Hansen, Luxemburg (10.18)
55 Mihail Doaga, Moldavien (10.19)
54 Finn Bastiaanssen, Nederländerna (10.20)
53 Maksymilian Matyasik, Polen (10.21)
52 Kasparas Valinskas, Litauen (10.22)
51 Ruben Friedl, Österrike (10.23)
50 Rahim Naghiyev, Azerbajdzjan (10.24)
49 Sander Willems, Belgien (10.25)
48 Šimun Kvasina, Kroatien (10.26)
47 Niko Terho, Finland (10.27)
46 Sólon Sölvason, Island (10.28)
45 Maks Olenik, Slovenien (10.29)
44 Enrico Andrea Balliana, Italien (10.30)
43 Festim Kurti, Kosovo (10.31)
42 Andrei Cassone, Malta (10.32)
41 Luca Martinez Los Santos, Spanien (10.33)
40 Jovan Kovačević, Montenegro (10.34)
39 Kristian Haugetun, Norge (10.35)
38 Afonso Silva, Portugal (10.36)
37 Milan Stojadinović, Serbien (10.37)
36 Michal Kacina, Slovakien (10.38)
35 Elias Wändel, Sverige (10.39)
34 Gian Müller, Schweiz (10.40)
33 Gabriel Andronache, Rumänien (10.41)
32 Dmytro Starovoitov, Ukraina (10.42)
31 Gokturk Yuzerler, Turkiet (10.43)
30 Dzan Durak, Bosnien och Hercegovina (10.44)
29 Danail Ivanov, Bulgarien (10.45)
28 Šimon Kment, Tjeckien (10.46)
27 Lenny Karstedt, Tyskland (10.47)
26 Alvis Pivors, Lettland (10.48)
25 Dave Cichy, Luxemburg (10.49)
24 Daniel Anisei, Moldavien (10.50)
23 Martynas Medelinskas, Litauen (10.51)
22 Mateusz Błaszak, Polen (10.52)
21 Bulat Fazlyev, AIN (10.53)
20 Jop van den Biggelaar, Nederländerna (10.54)
19 Theodor-Stefan Trica, Rumänien (10.55)
18 Anton Sytnikov, Ukraina (10.56)
17 Ege Erulku, Turkiet (10.57)
16 Matas Kubilius, Litauen (10.58)
15 Mikołaj Legieć, Polen (10.59)
14 Gonçalo Costa, Portugal (11.00)
13 Maximilien Outlet, Luxemburg (11.01)
12 Gal Stare, Slovenien (11.02)
11 Timotej Michalík, Slovakien (11.03)
10 Vanja Kuntaris Zibert, Slovenien (11.04)
9 Owen Kings, Tyskland (11.05)
8 Niklas Wiesmayr, Österrike (11.06)
7 Sindre Orholm-Lønseth, Norge (11.07)
6 Antoine Salamin, Schweiz (11.08)
5 Julius Birkedal, Danmark (11.09)
4 Patrik Pezzo Rosola, Italien (11.10)
3 Malthe Risbjerg, Danmark (11.11)
2 Vic De Smet, Belgien (11.12)
1 Benjamin Noval Suarez, Spanien (11.13)
Text: SCF



