Svenska Mästare Landsväg Kortdistans

Hugo Forssell från CK Hymer segrade på SM-kortdistansen 2023, närmast före pigga uppstickaren Michael Wincent Team UV IK.

SM kortdistans herrar

1999: Örjan Gustavsson, Skoghalls CK Hammarö
2000:Kristoffer Ingeby, Team Mälarenergi CK, Västerås
2001: Henrik Oldin, Team Mälarenergi CK, Västerås
2002: Petter Renäng, Team Crescent CK, Varberg
2003: Thomas Lövkvist, Team Bianchi Scandinavia
2004: Petter Renäng, Team Bianchi Nordic
2005: Mattias Westling, Team Trek Åstorps CK
2006: Lucas Persson, Team Mälarenergi CK
2007: Sead Mujacecic, CK Ringen
2008: Patrik Morén, CK Valhall
2009: Sebastian Balck, Team Cykelcity
2010: Jonas Ahlstrand, Team Cykelcity
2011: Sebastian Balck, CK Cykelcity.se
2012: Jonas Bjelkmark, CK Cykelcity.se
2013: Marcus Johansson, CK Hymer
2014: Jonas Ahlstrand, Höllviken CK
2015: Alexander Wetterhall, Skara CK
2016: Alexander Wetterhall, Tre Berg CK
2017: Hannes Bergström, Ryska Posten SK
2018: Emil Andersson, Giro Cycle Club
2019: Lucas Eriksson, Motala AIF CK
2020: Edvin Lovidius, Södertälje, CK
2021: Jonathan Ahlsson, Motala AIF CK
2022: Linus Eriksson Kvist, Motala AIF CK
2023: Hugo Forssell, CK Hymer


Matilda Frantzich, CK Ringen, segrade i SM-kortdistansen i Umeå 2023, närmast före Karin Söderqvist och Sofie Rosencrantz.

SM kortdistans damer

1999: Inget mästerskap p.g.a för få startande cyklister
2000: Malin Gustavsson, Värnamo CK
2001: Malin Gustavsson, Värnamo CK
2002: Jenny Algelid-Bengtsson, Åstorps CK
2003: Madeleine Lindberg, Team Mälarenergi CK
2004: Åsa Hagberg, Borlänge CK
2005: Monica Holler, Laxå CK
2006: Sara Mustonen, CK Valhall
2007: Sara Mustonen, CK Valhall
2008: Sara Mustonen, CK Valhall
2009: Madelene Olsson, Svanesunds GIF
2010: Monica Holler, CK Hymer
2011: Monica Holler, Alriksson Go:Green
2012: Marie Lindberg, Åstorps CK
2013: Sara Mustonen, Team Crescent D.A.R.E Staffanstorp CK
2014: Sara Olsson, Uddevalla CK
2015: Frida Knutsson, Falu CK
2016:Sara Mustonen, Team Crescent D.A.R.E. Staffanstorp CK,
2017: Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E. CK
2018: Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic Club
2019: Alexandra Nessmar, Team Ormsalva Athletic Club
2020: Johanna Palmqvist, CK Hymer
2021: Johanna Palmqvist, CK Hymer
2022: Johanna Palmqvist, CK Hymer
2023: Matilda Frantzich, CK Ringen