Svenska Mästare Landsväg Tempo

Jacob Ahlsson ordnade till sist sitt tredje SM-guld i tempo 2023, närmast före U23-cyklisterna Jakob Söderqvist och Hjalmar Klyver.

Herrelit

  • Herrar Tempo 10 km
    1909: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
    1910: Gustav Ericsson, Upsala CK
    1911: A W Persson, SK Iter, Stockholm
    1912: A W Persson, SK Iter, Stockholm
    1913: A W Persson, Upsala CK
    1914: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
    1915: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
    1916: John Gustavsson, Södertälje SK
    1917: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
    1918: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
    1919: A W Persson, Upsala CK
    1920: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
    1921: Arthur Bjurberg, IF Thor, Uppsala
    1922: Arthur Bjurberg, Hammarby IF, Stockholm
    1923: Arthur Bjurberg, Nicolai IK, Stockholm
    1924: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
    1925: Arthur Bjurberg, SK Iter, Stockholm
    1926: Karl Lundberger, Hammarby IF, Stockholm
    1927: Karl Lundberger, Hammarby IF, Stockholm
    1928: Folke Nilsson, SK Fyrishof, Uppsala
    1929: Nils Holmqvist, CK Falken, Stockholm
    1930: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
    1931: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
    1932: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
    1933: Gustaf Svensson, IFK Enskede, Stockholm

 

  • Herrar Tempo 100 km
    1909: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
    1910: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
    1911: Eric Friborg, Hammarby IF, Stockholm
    1912: Ragnar Malm, Söderbrunns IS, Stockholm
    1913: A W Persson, Upsala CK
    1914: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
    1915: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
    1916: Sigge Lundberg, CK Uni, Uppsala
    1917: Ragnar Malm, VIF Diana, Eskilstuna
    1918: Ragnar Andersson, CK Uni, Uppsala
    1919: A W Persson, Upsala CK
    1920: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
    1921: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
    1922: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
    1923: Carl Frimodig, Kungsörs SK
    1924: Erik Bohlin, Upsala CK
    1925: Georg Johnsson, IFK Enskede, Stockholm
    1926: Gösta Carlsson, IF Thor, Uppsala
    1927: Gösta Carlsson, IF Thor, Uppsala
    1928: Gösta Carlsson, SK Fyrishof, Uppsala
    1929: Folke Nilsson, SK Fyrishof, Uppsala
    1930: Bernhard Britz, SK Fyrishof, Uppsala
    1931: Arne Berg, Hammarby IF, Stockholm
    1932: Gösta Björklund, SK Fyrishof, Uppsala
    1933: Bernhard Britz, IFK Enskede, Stockholm

 

  • Herr Tempo 50 km
    1934: Gustaf Svensson, IFK Enskede, Stockholm
    1935: Berndt Carlsson, Hammarby IF, Stockholm
    1936: Berndt Carlsson, Hammarby IF, Stockholm
    1937: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1938: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1939: Åke Seyffarth, Sofia CK, Stockholm
    1940: Åke Seyffarth, Hammarby IF, Stockholm
    1941: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1942: Arvid Adamsson, Göteborgs CA
    1943: Åke Seyffarth, Sofia CK, Stockholm
    1944: Harald Janemar, Upsala CK
    1945: Harry Snell, IK Ymer, Borås
    1946: Åke Olivestedt, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1947: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
    1948: Arvid Adamsson, Göteborgs CA
    1949: Allan Carlsson, Norrköpings CK
    1950: Sven Johansson, CK Crescent, Stockholm
    1951: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1952: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
    1953: Martin Sjökvist, Mölndals CK
    1954: Lars Nordvall, CK Hymer, Linköping
    1955: Lars Nordvall, CK Hymer, Linköping
    1956: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
    1957: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
    1958: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
    1959: Sune Hansson, CK Kedjan, Hyltebruk
    1960: Herbert Dahlbom, Djurgårdens IF, Stockholm
    1961: Herbert Dahlbom, Djurgårdens IF, Stockholm
    1962: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1963: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1964: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1965: Sture Pettersson, Vårgårda CK
    1966: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1967: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1968: Tomas Pettersson, Vårgårda CK
    1969: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
    1970: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
    1971: Sten Andersson, Landskrona CK
    1972: Sten Andersson, Landskrona CK
    1973: Sten Andersson, Landskrona CK
    1974: Tord Filipsson, Skoghalls CK
    1975: Tord Filipsson, Skoghalls CK
    1976: Tord Filipsson, Skoghalls CK
    1977: Tord Filipsson, Skoghalls CK
    1978: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
    1979: Tommy Prim, IF Saab, Linköping
    1980: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
    1981: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
    1982: Bengt Asplund, Kumla CK
    1983: Håkan Larsson, Södertälje CK
    1984: Bengt Asplund, Härnösands CK
    1985: Magnus Knutsson, Örebrocyklisterna
    1986: Anders Jarl, Motala AIF
    1987: Björn Johansson, Alingsås CK
    1988: Jan Karlsson, Falköpings CK
    1989: Jan Karlsson, Falköpings CK
    1990: Lars Wahlqvist, Motala AIF
    1991: Lars Wahlqvist, Nordbankens CK, Stockholm
    1992: Michael Andersson, Spårvägen CF, Stockholm
    1993: Michael Andersson, Team Isostar CK, Västerås
    1994: Magnus Åström, Skellefteå AIK
    1995: Jan Karlsson, Falköpings CK
    1996: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
    1997: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
    1998: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås

 

  • Herrar Tempo 40-50 km
    1999: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
    2000: Michael Andersson, CK Bure, Halmstad
    2001: Jonas Olsson, Team Crescent CK, Varberg
    2002: Jonas Olsson, Team Crescent CK, Varberg
    2003: Magnus Bäckstedt, Kopparbergs CK
    2004: Thomas Lövkvist, Ringmurens CK
    2005: Viktor Renäng, CK Cykelcity.se
    2006: Gustav Larsson, Skoghalls CK-Hammarö
    2007: Gustav Larsson, Skoghalls CK-Hammarö
    2008: Fredrik Ericsson, Team Cykelcity
    2009: Alexander Wetterhall, IK Hakarpspojkarna
    2010: Gustav Larsson, Skoghalls CK – Hammarö
    2011: Gustav Larsson, Skoghalls CK – Hammarö
    2012: Gustav Larsson, Skoghalls CK – Hammarö
    2013: Gustav Larsson, Skoghalls CK – Hammarö
    2014: Alexander Gingsjö, Södertälje CK
    2015: Gustav Larsson, Skoghalls CK – Hammarö
    2016: Alexander Wetterhall, Tre Berg CK
    2017: Tobias Ludvigsson, HVR16
    2018: Tobias Ludvigsson, HVR16
    2019: Tobias Ludvigsson, HVR16
    2020: Jacob Ahlsson, Motala AIF CK
    2021: Hugo Forssell, Motala AIF CK
    2022: Jacob Ahlsson, Motala AIF CK
    2023: Jacob Ahlsson, Motala AIF CK

Jenny Rissveds vann sitt första senior-SM i tempo 2023, ganska klart före Nathalie Eklund och Emilia Fahlin.

Damelit

  • Dam Tempo 30 km
    1971: Elisabet Höglund, IK Ymer, Borås
    1972: Elisabet Höglund, IK Ymer, Borås
    1973: Marja-Leena Huhtiniemi, IK Ymer, Borås
    1974: Anna-Karin Johansson, CK Ceres, Katrineholm
    1975: Marja-Leena Huhtiniemi, CK Stella, Dalsjöfors
    1976: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
    1977: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
    1978: Anna-Karin Johansson, Örebrocyklisterna
    1979: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
    1980: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
    1981: Maria Johnsson, Skoghalls CK
    1982: Maria Johnsson, Skoghalls CK
    1983: Kathrine Lundström, Malmö CK
    1984: Marie Höljer, Ramnäs CK
    1985: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1986: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1987: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1988: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1989: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1990: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1991: Marie Höljer, Ramnäs CK
    1992: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1993: Christina Vosveld, Härnösands CK
    1994: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
    1995: Jenny Algelid, Kungälvs CK
    1996: Jenny Algelid, Åstorps CK
    1997: Jenny Algelid, Åstorps CK
    1998: Jenny Algelid, Åstorps CK
    1999: Jenny Algelid, Åstorps CK
    2000: Jenny Algelid, Åstorps CK
    2001: Madeleine Lindberg, Team Mälarenergi CK, Västerås

 

  • Dam Elit Tempo 20-30 km
    2002: Jenny Algelid-Bengtsson, Åstorps CK
    2003: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
    2004: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
    2005: Emma Johansson, Härnösands CK
    2006: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg VK
    2007: Emma Johansson, Härnösands CK
    2008: Emma Johansson, Härnösands CK
    2009: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2010: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2011: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
    2012: Emma Johansson, Härnösands CK
    2013: Emma Johansson, Härnösands CK
    2014: Emma Johansson, Härnösands CK
    2015: Emma Johansson, Härnösands CK
    2016: Emma Johansson, Härnösands CK
    2017: Lisa Nordén, Stockholms CK
    2018: Lisa Nordén, Stockholms CK
    2019: Lisa Nordén, HiQ Sports Club
    2020: Lisa Nordén, HiQ Sports Club
    2021: Nathalie Eklund, Stockholms CK
    2022: Nathalie Eklund, Stockholms CK
    2023: Jenny Rissveds, Falu CK

Lagtävling Tempo

Herr

  • Herr Lagtävling Tempo 10 km
    1909: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1910: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1911: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1912: IFK Örebro (Karl Landsberg, Harry Stenquist, Titus Johansson)
    1913: VIF Diana, Eskilstuna (Arvid Pettersson, Ragnar Malm, Alex Ekström)
    1914: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1915: CK Uni, Uppsala (Harry Stenquist, Ragnar Andersson, Emil Eriksson)
    1916: CK Uni, Uppsala (Sigge Lundberg, Alvar Forslund, Leander Lundquist)
    1917: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1918: IF Thor, Uppsala (Ragnar Malm, Sigge Lundberg, Erik Bjurberg)
    1919: IF Thor, Uppsala (Erik Bjurberg, Sigge Lundberg, Ragnar Malm)
    1920: IF Thor, Uppsala (Arthur Bjurberg, Sigge Lundberg, Ragnar Malm)
    1921: Katrineholms SK (G Lindén, Olle Lidén, G Svärd)
    1922: Hammarby IF (Arthur Bjurberg, Hjalmar Bjurberg, Erik Bjurberg)
    1923: Nicolai IK, Stockholm (Arthur Bjurberg, Hjalmar Bjurberg, Erik Bjurberg)
    1924: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1925: SK Iter, Stockholm (Artur Bjurberg, Erik Bjurberg, Hjalmar Bjurberg)
    1926: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Nils Velin, Folke Nilsson)
    1927: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Nils Velin)
    1928: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Gösta Carlsson, Erik Jansson)
    1929: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Sven Nilsson, Erik Jansson)
    1930: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Rolf Carlberg, Nils Velin)
    1931: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Folke Nilsson, Erik Jansson)
    1932: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Gösta Björklund, Gösta Carlsson)
    1933: IFK Enskede, Stockholm (Gustaf Svensson, Bernhard Britz, Erik Larsson)

 

  • Herr Lagtävling Tempo 50 km
    1934:  IFK Enskede, Stockholm (Gustaf Svensson, Bror Jansson, Erik Törnblom)
    1935: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Ingvar Ericsson, Sven Höglund)
    1936: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg, Sven Höglund)
    1937: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Berndt Carlsson, Nils Andersson)
    1938: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Berndt Carlsson Ingvar Ericsson)
    1939: Fredrikshofs IF, Stockholm (Karl Erik Söderström, Elis Nyberg, Karl Erik Nilsson)
    1940: Hammarby IF, Stockholm (Åke Seyffarth, Sven Johansson, Algot Jonsson)
    1941: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Åke Seyffarth Nils Andersson)
    1942: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Karl Erik Söderström, Sune Söderström)
    1943: Fredrikshofs IF, Stockholm (Karl Erik Söderström, Sigge Hellberg, Fritz Bågendahl)
    1944: Hammarby IF, Stockholm (Evert Widewall, Sven Johansson, Nils Andersson
    1945: Upsala CK (Harald Janemar, Bengt Janemar, Arne Gozzi)
    1946: Fredrikshofs IF, Stockholm (Åke Olivestedt, Olle Wickholm, Sigge Hellberg)
    1947: SK Fyrishof, Uppsala (Ingvar Annerstig, Rolf Bernheim, Rune Hammarström)
    1948: Göteborgs CA (Arvid Adamson, Folke Johnsson, Anders Andersson)
    1949: Sandvikens CK (Alex Lindgren, Olle Wickholm, Gunnar Lindgren)
    1950: Djursholms IF (Olle Wänlund, Gunnar Lindgren, Rolf Bernheim)
    1951: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Olle Wickholm, Bengt Fröbom)
    1952: Bollnäs CK (Evert Lindgren, Yngve Lundh, Erik Kvick)
    1953: Örebro VK (Karl-Magnus Åmell, Sven Johansson, Karl-Henry Jönsson)
    1954: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Thure Bengtsson, Rune Nilsson)
    1955: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Erik Grudd, Karl Erik Ohlin)
    1956: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Erik Grudd, L Carlsson)
    1957: CK Wano, Varberg (Rune Nilsson, Gunnar Lindgren, Clarence Carlsson)
    1958: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Rune Nilsson, Knut Karlsson)
    1959: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Rune Nilsson, Knut Karlsson)
    1960: Djurgårdens IF, Stockholm (Herbert Dahlbom, Oswald Johansson, Gunnar Göransson)
    1961: Djurgårdens IF, Stockholm (Herbert Dahlbom, Oswald Johansson, Gunnar Göransson)
    1962: Upsala CK (Paul Munther, Owe Adamson, Gösta Rödén)
    1963: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Sture Pettersson, Erik Pettersson)
    1964: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Sture Pettersson, Erik Pettersson)
    1965: Vårgårda CK (Sture Pettersson, Jan-Åke Ek, Erik Pettersson)
    1966: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Tomas Pettersson, Erik Pettersson)
    1967: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Erik Pettersson, Tomas Pettersson)
    1968: Vårgårda CK (Tomas Pettersson, Jan-Åke Ek, Erik Pettersson)
    1969: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Tomas Pettersson, Jan-Åke Ek)
    1970: CK Falken, Stockholm (Curt Söderlund, Jupp Ripfel, Tony Svensson)
    1971: Kinds CK (Tomas Gustafsson, Jan-Ola Ek, Inge Henningsson)
    1972: Skogshalls CK (Tord Filipsson, Hardy Görgenssen, Hans-Uno Engström)
    1973: Kinds CK (Tomas Gustafsson, Bengt Pettersson, Stefan Svensson)
    1974: Kumla CA (Hans-Råger Bergström, Leif Lundström, Ronnie Carlsson)
    1975: Falu CK (Christer Lönnerby, Roine Grönlund, Claes Svensson)
    1976: CK Wano, Varberg (Kent Glittmark, Tommy Prim, Bengt Nilsson)
    1977: IF Saab, Linköping (Alf Segersäll, Mats Gustavsson, Claes Göransson)
    1978: IF Saab, Linköping (Tommy Prim, Claes Göransson, Mats Mikiver)
    1979: IF Saab, Linköping (Tommy Prim, Alf Segersäll, Claes Göransson)
    1980: K Ymer, Borås (Håkan Karlsson, Peter Jonson, Mats Gustafsson)
    1981: Örebrocyklisterna (Anders Adamson, Kristian Allberg, Bengt Asplund)
    1982: Kumla CA (Bengt Asplund, Thomas Eriksson, Kjell Hedman)
    1983: Kumla CA (Bengt Asplund, Thomas Eriksson, Kjell Hedman)
    1984: Örebrocyklisterna (Magnus Knutsson, Stefan Brykt, Kjell Nilsson)
    1985: Motala AIF (Anders Jarl, Lars Wahlqvist, Allen Andersson)
    1986: Motala AIF (Anders Jarl, Magnus Knutsson, Lars Wahlqvist)
    1987: PKbankens CK, Stockholm (Magnus Knutsson, Roul Fahlin, Michel Lafis)
    1988: PKbankens CK, Stockholm (Allen Andersson, Anders Jarl, Roul Fahlin)
    1989: Motala AIF (Johan Fagrell, Lars Wahlqvist, Mikael Ohlsson)
    1990: Motala AIF (Lars Wahlqvist, Johan Fagrell, Mikael Ohlsson)
    1991: Nordbanken CK, Stockholm (Lars Wahlqvist, Magnus Knutsson, Björn Johansson)
    1992: Falköpings CK (Jan Karlsson, Glenn Magnusson, Stefan Halleröd)
    1993: Team Isostar CK, Västerås (Michael Andersson, Nicklas Axelsson, Martin Rittsel)
    1994: Team Isostar CK, Västerås (Michael Andersson, Pasi Hokkanen, Martin Rittsel)
    1995: Motala AIF (Johan Fagrell, Allen Andersson, Lars Wahlqvist)
    1996: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Johan Fredriksson)
    1997: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Johan Fredriksson)
    1998: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Marcus Ljungqvist)

 

  • Herr Lagtävling Tempo 40-50 km
    1999: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Marcus Ljungqvist, John Nilsson)
    2000: Team Crescent CK, Varberg (Petter Renäng, Tobias Lergård, Stefan Adamsson)
    2001: Team Crescent CK, Vaberg (Jonas Olsson, Gustav Larsson, Tobias Lergård)
    2002: Team Crescent CK, Varberg (Jonas Olsson, Gustav Larsson, Tobias Lergård)
    2003: Team Bianchi Scandinavia (Jonas Olsson, Thomas Lövkvist, Petter Renäng)
    2004: Team Mälarenergi CK (Fredrik Johansson, Dennis Persson, Lucas Persson)
    2005: CK Cykelcity.se (Viktor Renäng, Johan Lindgren, Marcus Juneholt)
    2006: CK Cykelcity.se (Thomas Lövkvist, Anton Hulth, Marcus Juneholt)
    2007: CK Cykelcity.se (Petter Renäng, Thomas Lövkvist, Viktor Renäng)
    2008: Team Cykelcity (Fredrik Ericsson, Thomas Lövkvist, Johan Lindgren)
    2009: Team Capinordic-Cyclecomponents.com CK (Fredrik Ericsson, Christofer Stevenson, Lucas Persson)
    2010: Borås CA (Björn Andersson, Christofer Stevenson, Joakim Åleheim)
    2011: CK Cykelcity.se (Sebastian Balck, Jimmy Rönn, Fredrik Ericsson)
    2012: CK C4 (Alexander Gingsjö, Joakim Åleheim, Jakob Södergrann)
    2013: Falköpings CK (Joakim Åleheim, Marcus Fåglum-Karlsson, Jesper Johansson)

 

  • Herr Lagtävling 100 km
    1909: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1910: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1911: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1912: IFK Örebro (Harry Stenquist, Karl Landsberg, Titus Johansson)
    1913: IFK Örebro (Harry Stenquist, Karl Landsberg, Titus Johansson)
    1914: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
    1915: CK Uni, Uppsala (Harry Stenquist, Ragnar Andersson, Sigge Lundberg)
    1916: CK Uni, Uppsala (Sigge Lundberg, Leander Lundquist, Eskil Åkerlund)
    1917: CK Uni, Uppsala (Leander Lundquist, Gunnar Lindholm, Emil Eriksson)
    1918: Södertälje SK (John Gustafsson, Hilding Andersson, Adolf Scott)
    1919: Upsala CK (A W Persson, Carl Ohlsson, Robert Carlsson)
    1920: IF Thor, Uppsala (Ragnar Malm, Sigge Lundberg, Erik Bjurberg)
    1921: Södertälje SK (Adolf Scott, John Gustafsson, Hugo Karlsson)
    1922: Hammarby IF, Stockholm (Erik Bjurberg, Karl Lundberger, Olle Svensson)
    1923: Hammarby IF, Stockholm (Karl Lundberger, Valter Carlsson, Olle Svensson)
    1924: Upsala CK (Erik Bolin, Carl Frimodig, Erik Nordin)
    1925: IF Thor, Uppsala (Folke Nilsson, Holmfrid Eriksson, Gösta Carlsson)
    1926: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Nils Velin)
    1927: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Bernhard Britz, Folke Nilsson)
    1928: SK Fyrishof, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Bernhard Britz)
    1929: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Bernhard Britz, Rolf Carlberg)
    1930: SK Fyrishof, Uppsala (Bernhard Britz, Gösta Björklund, Hjalmar Pettersson)
    1931: SK Fyrishof, Uppsala (Gösta Björklund, Gösta Carlsson, Folke Nilsson)
    1932: CK Uni, Uppsala (Evert Ohlsson, Martin Lundin, Folke Svensson)

 

  • Herr Lagtävling Tempo 150 km
    1933: IFK Enskede, Stockholm (Bernhard Britz, Gustaf Svensson, Nils Velin)
    1934: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg, Nils Andersson)
    1935: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg Nils Andersson)
    1936: Hammarby IF, Stockholm (Ingvar Ericsson, Sven Höglund, Sture Stenbeck)
    1937: CK Uni, Uppsala (Martin Lundin, Evert Ohlsson, Erik Törnblom)

Dam

  • Dam Lagtävling Tempo 30 km
    1971: IK Ymer, Borås (Elisabet Höglund, Meeri Bodelid, Monika Bengtsson)
    1972: IK Ymer, Borås (Elisabet Höglund, Monica Bengtsson, Meeri Bodelid)
    1973: IK Ymer, Borås (Marja-Leena Huhtiniemi, Solvej Carlsson, Elisabet Höglund)
    1974: Uddevalla CA (Christel Johansson, Monika Andersson, Eva Johansson)
    1975: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1976: Uddevalla CA (Monika Andersson, Christel Johansson, Eva Johansson)
    1977: CK Master, Göteborg (Tuulikki Jahre, Ritva Mykkänen, Georgina Ellertz)
    1978: CK Master, Göteborg (Tuulikki Jahre, Ritva Mykkänen, Georgina Ellertz)
    1979: CK Wano, Varberg (Pia Prim, Lena Carlsson, Inger Strandberg)
    1980: CK Stella, Dalsjöfors (Pia Prim, Agneta Asplund, Marja-Leena Huhtiniemi)
    1981: CK Stella, Dalsjöfors (Agneta Asplund, Pia Prim, Marja-Leena Huhtiniemi)
    1982: Örebrocyklisterna (Anna-Karin Johansson, Marianne Berglund, Lena Palbrant)
    1983: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1984: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1985: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1986: Ramnäs CK (Marie Höljer, Barbro Sandström, Marion Levin)
    1987: Ramnäs CK (Marion Levin, Barbro Sandström, Marie Höljer)
    1988: Härnösands CK (Christina Vosveld, Tuulikki Jahre, Elisabeth Westman)
    1989: Härnösands CK (Christina Vosveld, Elisabeth. Westman, Marie Norell)
    1990: Ramnäs CK (Helena Norrman, Elisabeth Westman, Marie Höljer)
    1991: Skellefteå AIK-CK (Marianne Berglund, Annica Jonsson, Pia Johansson)
    1992: Skellefteå AIK-CK (Marianne Berglund, Annica Jonsson, Pia Johansson)
    1993: Ramnäs CK (Elisabeth Westman, Marie Höljer, Caroline Finnman)
    1994: Ramnäs CK (Marie Höljer, Caroline Finnman, Birgitta Ranudd)
    1995: Kungälvs CK (Jenny Algelid, Marie Larsson, Nathalie Visser)
    1996: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1997: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1998: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    1999: Eslövs CK (Anna Delfin, Sofie Andersson, Maria Pålsson)
    2000: CK Falken, Stockholm (Annika Hansson, Caroline Eriksson, Maria Andersson)
    2001: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag

 

  • Dam Lagtävling Tempo 20-30 km
    2002: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    2003: CK Falken (Caroline Eriksson, Daniela Profir, Maria Eriksson)
    2004: Kristianstad CK (Lisa Nordén, Tove Wiklund, Lina Karlsson)
    2005: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    2006: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    2007: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
    2008: Alriksson Cycle Team CK (Jennie Stenerhag, Marie Lindber, Catrine Josefsson)
    2009: AlrikssonsCykel.se CK (Jennie Stenerhag, Marie Lindberg, Catrine Josefsson)
    2010: Örebrocyklisterna (Emilia Fahlin, Karin Aune, Johanna Nilsson)
    2011: Alriksson Go:Green CK (Malin Rydlund, Jennie Stenerhag, Madelene Olsson)
    2012: Alriksson Go:Green CK (Linnea Sjöblom, Linéa Fredäng, Beata Sandström)
    2013: Åhus CK (Malin Rydlund, Kajsa Karlsson, Jessica Clarén)