Alla grenar
Landsväg

Tempo-SM avgjorts Lisa Nordén och Tobias Ludvigsson tar hem gulden

En utmanande och tekniskt krävande tempobana fick inleda landsväg-SM i Burseryd. I herrelit fick den regerande svenska mästaren Alexander Wetterhall se sig slagen med 39,4 sekunder av förra årets två Tobias Ludvigsson. Tredjeplatsen gick till Hampus Anderberg.

– Det är hur skönt som helst, jag har inte fattat det riktigt än, det är mitt första SM-guld på femmilen så det känns extra skönt, säger Tobias Ludvigsson efter målgång.

Tobias Lundvigsson under tempo-SM.

Tobias Lundvigsson under tempo-SM.

I damelit klassen tog Lisa Nordén sitt första SM-guld i tempo med 30 sekunder till godo föra triathlet kollegan Åsa Lundström, tredjeplatsen knep Hanna Nilsson.

– Banan var utmanande, ganska annorlunda från en klassisk tempobana, först lite gruspartier i skogen med ganska tajta svängar. Så det var jag lite nervöst över att jag skulle tok ladda och kanske köra lite för fort men det gick ganska bra, sen resten av banan var jättefin, rullande genom skog och lite öppet, halvblåsigt och halvjobbigt hela tiden, säger Lisa Nordén om banan efter sin seger under onsdagen.

Lisa Nordén tempo-SM 2017 i Burseryd.

Lisa Nordén tempo-SM 2017 i Burseryd.

Herrelit 49,2 km:

1a. Tobias Ludvigsson, klubb: cykelklubb HVR16

2a. Alexander Wetterhall, klubb: Tre berg cykelklubb

3a. Hampus Anderberg, klubb: Halmstad cykelklubb

1a. Tobias Ludvigsson, klubb: cykelklubb HVR16 2a. Alexander Wetterhall, klubb: Tre berg cykelklubb 3a. Hampus Anderberg, klubb: Halmstad cykelklubb

1a. Tobias Ludvigsson, klubb: cykelklubb HVR16 2a. Alexander Wetterhall, klubb: Tre berg cykelklubb 3a. Hampus Anderberg, klubb: Halmstad cykelklubb

Damelit 24km: 

1a. Lisa Nordén, klubb: Stockholms Cykelklubb

2a. Åsa Lundström, klubb: Terrible Tuesdays Triathlon

3a. Hanna Nilsson, klubb: Åhus Cykelklubb

1a. Lisa Nordén, klubb: Stockholms Cykelklubb 2a. Åsa Lundström, klubb: Terrible Tuesdays Triathlon 3a. Hanna Nilsson, klubb: Åhus Cykelklubb

1a. Lisa Nordén, klubb: Stockholms Cykelklubb 2a. Åsa Lundström, klubb: Terrible Tuesdays Triathlon 3a. Hanna Nilsson, klubb: Åhus Cykelklubb.

Herrjunior: 

1a. Christoffer Wall, klubb: Halmstad Cykelklubb

2a. Adam Svensson, klubb: Cykelklubben Bure

3a. Erik Frisk Bergström klubb: Motala AIF Cykelklubb

1a. Christoffer Wall, klubb: Halmstad Cykelklubb 2a. Adam Svensson, klubb: Cykelklubben Bure 3a. Erik Frisk Bergström klubb: Motala AIF Cykelklubb

1a. Christoffer Wall, klubb: Halmstad Cykelklubb 2a. Adam Svensson, klubb: Cykelklubben Bure 3a. Erik Frisk Bergström klubb: Motala AIF Cykelklubb

Damjunior:

1a. Clara Lundmark, klubb: Norbergs cykelklubb

2a. Johanna Johansson, klubb: Kinds Go Green Cykelklubb

3a. Alva Lindfors, klubb: Västerås Cykelklubb

Clara Lundmark, klubb: Norbergs cykelklubb Johanna Johansson, klubb: Kinds Go Green Cykelklubb Alva Lindfors, klubb: Västerås Cykelklubb

Clara Lundmark, klubb: Norbergs cykelklubb Johanna Johansson, klubb: Kinds Go Green Cykelklubb Alva Lindfors, klubb: Västerås Cykelklubb