Alla grenar

Medaljörer SM tempo 2019

Svenska mästerskapen landsväg tempo 2019, Lekeryd 14 augusti (elit)

Dam elit

      1. Lisa Nordén, HiQ Sports Club, 44:18,75
      2. Nathalie Eklund, Stockholm CK, 45:33,12 (diff 1.14.37)
      3. Hanna Nilsson, Åhus CK 46:31,15 (diff 2.12.40)

Lagtävling Dam elit

      1. Stockholm CK (Nathalie Eklund, Emelie Persson, Hanna Johansson)
      2. CK Valhall (Sara Hedberg, Marlin Brown, Åsa Christiernin)
      3. Giro Cycle Club (Josefin Bergman, Sophie Sundström, Marie Rydne)

Till resultatlistan senior dam

Herr elit

  1. Tobias Ludvigsson, CK HVR16, 38:17,56
  2. Erik Bergström Frisk, Team F-arton Sport Club, 39:58,74 (diff 1:41,18)
  3. Hugo Forssell, CK Hymer, 40:11,39 (diff 1:53,83)

Lagtävling Herr elit

      1. CK Hymer (Hugo Forssell, Jakob Södergrann, Erik Gabrielsson)
      2. F18 SportsClub (Erik Bergström Frisk, Hannes Bergström, Christoffer Eriksson)
      3. Stockholms CK (Leopold Kaftanski, Amir Ansari, Clas Nordström)

Till resultatlista Senior Herr

Elitloppen livesändes går att se i repris på solidsport.com/scf.


Svenska mästerskapen landsväg tempo 2019, 17 augusti (JSM, USM, MSM, Paracykel)

Fullständiga resultat finns här


JUNIOR-SM

Dam junior (16 km)

  1. Wilma Olausson, Giro Cycle Club, 23:22,9
  2. Julia Borgström, Höllviken Cykelklub, 23:56,8 (diff 0:33,9)
  3. Ellen Stålberg, Cykelklubben Dainon, 25:09,7 (1:46,8)

Herr junior (32 km)

  1. Edvin Lovidius, Södertälje Cykelklubb, 42:30,4
  2. Hjalmar Klyver, Cykelklubben Bure, 42:49,2 (0:18,8)
  3. Jonathan Ahlsson, Örebrocyklisterna, 43:21,1 (0:50,7)

Lagtävling Herr Junior

  1. Giro Cycle Club (Lukas Vernersson, Gustav Thompson, Fabian Birgersson)
  2. Västerås Cykelklubb (Willhelm Wallinder, Wincent Wallinder, Ludwig Ernst)
  3. Cykelklubben Bure (Hjalmar Klyver, Ludvig Fagerström, Simon Cederfjord)

UNGDOMS-SM

F 15-16 (16 km)

  1. Felicia Bengtsson, Cykelklubben Bure
  2. Jennie OLSSON, Staffanstorp Cykelklubb
  3. Tintin Nordlund, Cykelklubben Bure

Lagtävling F 15-16

  1. Cykelklubben Bure lag 1 (Felicia Bengtsson, Tintin Nordlund, Frida Larsen)

P 15-16 (16 km)

  1. Joel Warrén, HiQ Sports Club
  2. Eric Pedersen, Cykelklubben Bure
  3. David Larsson, Staffanstorp Cykelklubb

Lagtävling P15-16

  1. CK Bure (Eric Pedersen, Leo Jacobsson, Simon Pettersson)
  2. Södertälje CK (Gustav Lovidius, Erik Ekman, Acke Dahlblom)
  3. CK Ringen (Axel Gilljam, Albin Hoflund, Malte Östling)

F 13-14 (10 km)

  1. Clara Sundgren, MTB Täby
  2. Miranda Hellberg Ragnarsson, Mölndals Cykelklubb
  3. Anna Söderqvist, Motala AIF Cykelklubb

P 13-14 (10 km)

  1. Oskar Revelj, Uddevalla Cykelklubb
  2. Emil Rydholm, Jönköpings Cykelklubb
  3. Li Rantzow Törnström, Borås Cykelamatörer

F 10-12 (5 km)

  1. Kajsa Marcusdotter, Staffanstorp Cykelklubb
  2. Therese Landqvist, MTB Täby
  3. Freja Härstedt, Höllviken Cykelklubb

P 10-12 (5 km)

  1. Gustav Nystrand, Uddevalla Cykelklubb
  2. Pontus Hessle, Cykeklubben Ringen
  3. Alfred Nihlén, Cykelklubben Ringen

PARACYKEL-SM (16 km)

Tandem*

1. Louise Jannering/Anna Svärdström, SMACK

Trike*

1. Martin Åberg, Sportson CK
2. Rickard Nilsson, SMACK

Handcykel

1. Peter Malmberg, CK Bure
2. Anders Olsson, Skoghalls CK
3. Arnt-Christian Furuberg, Velodrom CK

Racer

1. Anna Beck, Skoghalls CK
2. Kristoffer Ståhl, Jönköpings CK
3. Daniel Strandberg, Värnamo CK


MASTERS-SM (32 km)

Herrar veteran 30

  1. JAHNSÉN Klaes, Föreningen Wexiö
  2. LINES Stefan, Idrottsföreningen Mantra Sport
  3. FAGERSTRÖM Magnus, Idrottsföreningen Mantra Sport

Herrar veteran 35

  1. THUNMARKER Mathias, Borlänge Cykelklub
  2. EGGERTSEN Peter, Cykelklubben Valhall
  3. PERSSON Fredrik, Åhus Cykelklubb

Herrar veteran 40

  1. LJUNGBERG NILS STEFAN, Cellexir Cycling Club
  2. OTTOSSON Henrik, Föreningen Wexiö
  3. ERICSON Christian, Elmhults Sports Club

Herrar veteran 45

  1. BOSTRÖM Patrik, Cykelklubben Fix
  2. SNYGG Mats, Cykelklubben Bure
  3. ÅSTRÖM Tomas, Vännäs Cykelklubb

Herrar veteran 50

  1. NÄSLUND Niclas, Cellexir Cycling Club
  2. BOHR Jonas, Cellexir Cycling Club
  3. LINDSKOG Stefan, Prime Cycling Club

Herrar veteran 55

  1. CLAESSON Roger, Östersunds Cykelklubb
  2. KUHL Stefan, Cellexir Cycling Club
  3. NYBERG Thomas, Team LVL Cykelklubb

Herrar veteran 60

  1. FLOGNFELT Thommy, Skoghalls CK
  2. SAMUELSSON Håkan, SMACK
  3. ANUND Roger, Mjölby Cykelklubb

Herrar veteran 65

  1. PIETILÄ Tom, Gimonäs Cykelklubb
  2. PETTERSSON Lennart, Cykelklubben ECI Champion
  3. JONSSON Jan, Cykelklubben Ceres

Herrar veteran 70

  1. JOHANSSON Anders, Lammhult Cyklister
  2. ELBRI Peter, Örebrocyklisterna
  3. MÅNSSON Kjell, Landskrona CK

Herrar veteran 75

  1. WELIN Karl-Gustaf, CK Dainon
  2. OLSSON Trond, Fredrikshofs IF CK
  3. POLLAK Tommy, Fredrikshofs IF CK

Damer veteran 30

  1. HANSEN Cecilia, Norbergs Cykelklub
  2. FASTESSON Tina, Idrottsklubben Noco
  3. SELIN Caroline, Cykelklubben Fix 5

Damer veteran 40

  1. ALZÉN Malin, Idrottsklubben Hakarpspojkarna
  2. BREMS Charlotte, Svanesunds Gymnastik o Idrottsfförening
  3. REINHOLD Karolina, Rooster Club Varberg

Damer veteran 50

  1. SVÄRDSTRÖM Anna, Cykelklubben Valhall
  2. GUSTAVSSON Eva, Västerås Cykelklubb
  3. SÖDERQVIST Lena, Klubb Team LeWa

Damer veteran 60*

  1. LUNDSTRÖM Lena, Cykelklubben Hymer
  2. ANUND Kristina,  Mjölby Cykelklubb

*Ej SM-status p.g.a för få startande