Alla grenar

Resultat Landsvägs-SM

Medaljörerna 2019

Herr Elit

  1. Lucas Eriksson, Motala AIF CK
  2. Tobias Ludvigsson, CK HVR16
  3. Erik Bergström Frisk, Team F-arton Sports Club*

*Bästa U23:a

Till resultatlistan

Dam Elit

  1. Lisa Nordén, HiQ Sports Club
  2. Hanna Nilsson, Åhus Cykelklubb
  3. Nathalie Eklund, Stockholm Cykelklubb

Bästa U23:a dam: Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic Club

Hela resultatlistan

SM linje 2019 Dam elit. 1) Lisa Nordén 2) Hanna Nilsson, 3) Nathalie Ekslund

Dam Junior

  1. Wilma Olausson, Giro CC
  2. Kajsa Eneroth, HiQ Sports Club
  3. Julia Borgström, Höllviken CK

Till resultatlistan

Segerintervju med svenska juniormästaren 2019, Wilma Olausson

Herr Junior

  1. August Höglund, Idrottklubben Hakarpspojkarna
  2. Hjalmar Klyver, Cykelklubben Bure
  3. Kalle Berglund, Södertälje Cykelklubb

Till resultatlistan: 

SM linje 2019 HJ 1) August Höglund, IKHP 2) Hjalmar Klyver, CK Bure 3) Kalle Berglund, Södertälje CK

Ungdomsklasserna

Stafett, 30 juni 2019

  1. CK Ringen (Axel Gilliam, Marcus Grosen, Malte Östling)
  2. CK Ringen (Albin Hofflund, Frank Östling, Alfred Nihlen)
  3. CK Bure (Leo Jacobson, Tintin Nordlund, Vilgot Reinhold)

Till resultatlistan stafett

Linjelopp, 1 juli 2019


Flickor 10-12

  1. Freja Härstedt, Höllviken CK
  2. Therese Landqvist, MTB Täby Mountainbikeklubb
  3. Saga Fransson, Staffanstorp Cykelklubb

Pojkar 10-12

  1. Gustav Nystrand, Uddevalla CK
  2. Marcus Grosen, CK Ringen
  3. Melker Stoltz, CK Ringen

Flickor 13-14

  1. Mirand Hellberg Ragnarsson, Mölndals Cykelklubb
  2. Clara Sundgren, MTB Täby Mountainbikeklubb
  3. Tilde Lindström, MTB Täby Mountainbikeklubb

Pojkar 13-14

  1. Fabian Berglund, Södertälje Cykelklubb
  2. Paul Greijus, Tullinge Sportklubb
  3. Oliver Vesterlund, Cykelklubben Antilopen

Flickor 15-16

  1. Tilda Hylén, Falu CK
  2. Alma Johansson, Mölndals CK
  3. Felicia Bengtsson, CK Bure

Pojkar 15-16

  1. Eric Pedersen, CK Bure
  2. Hugo Lennartsson, Mariestadcyklisten
  3. Jakob Söderqvist, Sundsvallscyklisterna

Resultatlista USM


Masters

Medaljörerna på SM linje masters, 28 juni 2019

H30

  1. Axel Wannerskog, Göteborgs CK
  2. Eric Sjögren, Jönköpings CK
  3. Klaes Jahnsén, Föreningen Wexiö Velo

H35

  1. Magnus Bergquist, CK Master
  2. Peder Bodén, Bike et Ski Sports Club
  3. Olafur Ragnarsson, CK Dainon

H40

  1. Gustav Dejert, CK La Chemise
  2. Daniel Grass, CK Lunedi
  3. Jimmy Balderud, CK Sundet.

H45

  1. Richard Lööw, Cellexir Cycling Club
  2. Marcus Larsson, CK Sundet
  3. Henrik Mård, Djurgårdens IF.

H50

  1. Matti Scheffer, CK Valhall
  2. Jonas Gartman, CK Sundet
  3. Jonas Tell, CK Olympic

H55

  1. Roger Claesson, Östersunds CK
  2. Thomas Nyberg, Team LVL CK
  3. Kent Edström, Gimonäs C

H60

  1. Krister Bergström, Fredrikshofs IF CK
  2. Thommy Flognfelt, Skoghalls CK-Hammarö
  3. Stig Andersson Plate, Uddevalla CK

H65

  1. Tom Pietilä, Gimonäs CK
  2. Jan Jonsson, CK Ceres
  3. Lennart Pettersson, CK ECI Champion

H70

  1. Anders Johansson, Lammhult Cyklisterna
  2. Bengt Backman, Team Henrikssons CK
  3. Lennart From, CSK Ludvika

D30

  1. Cecilia Hansen, Norbergs CK
  2. Magdalena Göransaon, CK Wänershof
  3. Sarah Carling, Skoghalls CK-Hammarö

D40

  1. Jenny Eliasson, Norbergs CK
  2. Camilla Hansson, CK Uni
  3. Charlotte Brems, Svanesunds GIF

D50

  1. Eva Gustavsson, Västerås CK
  2. Camilla NIlsson, Team Norrbotten CK

D60

  1. Lena Lundström, CK Hymer

Fullständiga resultatlistor (MSM)

Programmet SM 2019