Landsväg

Missa inte SM-dramatik i kortdistans som SVT sänder – här är favoriterna

Torsdagens SM-tävlingar i landsväg kortdistans blir en spännande uppgörelse att följa. All torsdagscykel på SM-veckan direktsänds av SVT Play och dyker även upp i studioprogrammet på SVT1. Bra tv-underhållning att vänta direkt 15.00 i en INTRESSANT damklass. Favoriterna på kortdistansen är Matilda Frantzich och Hugo Forssell samt i para jaktstart Daniel Strandberg.

Matilda Frantzich favorit i damernas kortdistans

Matilda Frantzich var trea i fjolårets kortdistans SM i Linköping där hemmaåkaren Johanna Palmqvist som inte är på plats vann. Frantzich har fick en internationell spurtframgång i damernas grand fondo-lopp i samband med Tour of Estonia i år.

Alexander Wetterhall, som är assisterande förbundskapten för landsväg och kommer vara SVT:s expertkommentator under torsdagens sändningar av SM-kortdistansen säger så här om damernas lopp som ser så intressant ut med många toppkandidater, även om Frantzich sticker ut.

”Jag ser Matilda som den största favoriten till damguldet på den här SM-kortdistansen. Utöver det har vi ju Karin Söderqvist på plats och hon är också att räkna med. Det  finns fler som kan utmana. Sedan har vi även junioren Tilde Lindström på plats och kör, vilket är kul. Andra som ska bli kul att titta på när de cyklar på torsdagseftermiddagen är hemmahoppen Ebba Grankvist och Jessica Edqvist.

Grankvist är från Piteå vilket ju är att betrakta som nästgårds. Hon är stark, var fyra på SM-tempot och vann SWE Cup Kinnekulle. Detta kan vara lagom stor klunga att göra något på egen hand från.

Ebba Grankvist leder liksom Forssell nedan SWE Cup men Sofie Rosencrantz, CK Öresund, har poängtröjan och vann den senaste klungspurten om andraplatsen i Nationaldagsloppet.

En bedrift som är värd att nämna är att Emma Varga, CK Ringen, kommer ha genomfört SM i triathlon bara någon timme innan start före damtävlingen. Kul att hon tar chansen att tävla i två olika sporter samma dag och det kan bli viktigt för Matilda Frantzich. Även Klara Hofer-Mattsson från arrangörsklubben Gimonäs CK gör denna tuffa dubblering.

SM kortdistans damer, start 15.00

  • 1 Tilde Lindström Motala AIF CK
  • 2 Klara Hofer-Mattsson Gimonäs CK
  • 3 Matilda Frantzich CK Ringen
  • 4 Sofie Rosencrantz CK Öresund
  • 5 Ebba Grankvist Motala AIF CK
  • 6 Jessica Edqvist Gimonäs CK
  • 7 Catrin Nilsson Athletic Club Salt Lake
  • 8 Emma Varga CK Ringen
  • 9 Karin Söderqvist Motala AIF CK
  • 10 Jenny Asplund Hudik Triathlonklubb

Här hittar ni liveresultat!

 

Daniel Strandberg favorit i jaktstart paracykel

I jaktstart para är det så att Anna Beck till sist fick välja bort SM i Umeå för att bland annat få ihop satsningen mot VM i Glasgow. Därmed försvinner den klaraste guldfavoriten och därmed blir det Daniel Strandberg (CK Bike4Life och i internationella tävlingar i paraklassen MC3) som är klar huvudfavorit i detta jaktstartslopp.

Han har stora internationella erfarenheter, fanns med i Paralympics i Tokyo – och är kandidat till en plats i truppen till Paris 2024. Daniel är 30 år men har ändå hunnit cykla under många år och är en förebild för unga med funktionsnedsättningar.

”Ja, Daniel blir favorit i loppet där det är roligt att konstatera att våra  inspirationsdagar har gett frukt. Många som startar har anslutit via dem. Det kan bli riktigt spännande tävlingar”,  säger Michael Lindgren, som är förbundskapten och expert i SVT:s sändning – har exempelvis järnkoll när det gäller systemet som avgör starttider.

Kul med en lokal cyklist i form av Patrick Mauritzon (MC5) från SM-arrangörskubben Gimonäs CK och som en gång i tiden fick diagnosen att han absolut inte skulle kunna hålla på med den här typen av fysisk aktivitet i sviterna av en allvarlig förfrysningsskada. Han har tidigare kört triathlon och då tyckt att cykeldisciplinen var roligast.

En sen strykning i detta jaktstartslopp. Därmed ser startfältet ut så så här.

SM jaktstart para, start 16.45

  • 21 Patrick Mauritzon Gimonäs CK
  • 22 Mats Blomstedt Finspångs CA
  • 23 Christian Wetterström Finspångs CA
  • 24 Daniel Strandberg Cykelklubben Bike4Life
  • 25 Martin Lindén Skoghalls CK Hammarö
  • 26 Kristoffer Lempiäinen Sigtuna Märsta Arlanda CK (SMACK)
  • 28 Rickard Forshäll Fredrikshofs IF CK

Här hittar ni liveresultat!

 

Hugo Forssell favorit i herrarnas kortdistans

Storfavorit på herrsidan får väl anses vara CK Hymers Hugo Forssell som var tvåa i helgens SM-tävling på linjelopp. Hugo var slagen med endast några centimeter av Lucas Eriksson som kommer till start dagens kortdistans.

Vid förra årets SM i kortdistans var Forssell tvåa här på hemmatorget i Linköping, slagen endast av Motalas Linus Eriksson Kvist som tog sig först in i sista kurvan.

”Ja, i herrklassen har vi verkligen Hugo Forssell i den stora favoritrollen – då det dessutom kommer ett väldigt starkt CK Hymer till Umeå. De är väldigt många i förhållande till de andra.  Motalas lag på plats är inte lika stort men där tror jag på att Filip Mård eller Carl Kagevi kan placera sig högt. Gustav Thompson från Mölndal är en snabb kille. Men jag tror som sagt att Hymer kommer göra allt för att kontrollera det här SM-kortdistansloppet och de har fler kort att spela än Forssell, som till exempel Jakob Södergrann”, säger Wetterhall.

Ytterligare cyklister som kan vara värda att nämna är Rasmus Mikiver, också han från CK Hymer. tvåan från MTB XCE SM-tävlingarna i tisdags, David Risberg tävlande för Evolite Cycle Club. Men eftersom det är så jämnt på papperet bakom Forssell är det givetvis öppet för skrällar.

Minns bara tisdagens TT-kval i XCE då hemmacyklisten Michael Wincent från Team UV IK satte upp bästa tiden på tavlan. Nu gäller det att behärska klungkörning, inte minst om man är med tills slutvarven. Kan bli KUL detta lopp!

Årets avslutning är också rätt speciell. Det är en lång, upploppsliknande raksträcka parallellt med Umeälven där cyklisterna når maxfart…innan det är dags att bromsa in för en 90-graderssväng. Och så en kort backe innan en ny 90-gradare in mot ett ganska kort upplopp. Är man först upp i backen är mycket vunnet.

”Det känns som en riktigt intressant bana med höger, liten backe och höger – och så det upploppet. Det här blir bra cykeltävlingar”, säger Alexander Wetterhall.

SM kortdistans herrar, start 18.30

  • 31 Michael Wincent Team UV IK
  • 32 Victor Hillerström Rundh Cykelklubben Hymer
  • 33 Rasmus Mikiver CK Hymer
  • 34 Hugo Forssell CK Hymer
  • 35 Joel Rydergren CK Hymer
  • 36 Mattias Lejon Terrible Tuesdays Athletic Club
  • 37 Oskar Persson Södertälje CK
  • 38 Filip Mård Motala AIF CK
  • 39 Stefan Ljungberg Reaktion Cycling Club
  • 40 Lukas Merkel CK Hymer
  • 41 Neo Viking Södertälje CK
  • 42 Carl Kagevi Motala AIF CK
  • 43 Fredrik Johansson Motala AIF CK
  • 44 Gustav Thompson Mölndals CK
  • 45 David Risberg Evolite Cycling Club
  • 46 Lukas Vernersson Giro Cycle Club
  • 47 Emil Lundmark CK Hymer
  • 48 Johan Lindvall CK Ringen
  • 49 Jakob Södergrann CK Hymer
  • 50 Henrik Holm CK Hymer
  • 51 Jonathan Ahlsson Motala AIF CK
  • 52 Alexander Rezene SMACK
  • 53 Henrik Jansson Bauhaus SK
  • 54 Lucas Graf Ängby CC

Här hittar ni liveresultat!

Så följer ni SM-loppen på SVT

  • 15.00–16.00: SM kortdistans damer, SVT Play.
  • 16.45–17.45:  SM paracykel jaktstart, SVT Play.
  • 18.30–19.30: SM kortdistans herrar, SVT Play.

Sedan pågår det SM-studio på SVT 1 där inslag och intervjuer klipps in men SVT Play är det som gäller för att se hela loppen.

Text och arkivfoto: Tomas Larsson/SCF


Svenska Cykelförbundet är stolta över att presentera våra samarbetspartners. Tack vare dessa fantastiska företag kan våra cyklister oftare ta sig längre ut i världen.