Landsväg

Fina tävlingar när ABC-systemet testades i SWE Cup på Kinnekulle

SWE Cup-premiären Kinnekulle Energi-loppet blev en kylig historia, inte minst för de som körde på morgonkvisten. Men det blev riktigt bra cykelåkning i A-klasserna och herrarnas B-klass. Kul då det var premiär för det nya ABC-systemet.

Om vi börja med herrarnas B-klass. När en tidig utrytning blev inhämtad efter halva loppet fick flera av de juniorer som testades i Paris Roubaix tampas med Nils Johansson, som cyklar MTB för IKHP och har inlett den tidiga säsongen strålande.

”Roligt att Nils Johansson gästspelar från MTB. Det gjorde Filip Pantzare. Ett kul och bra lopp att följa, väldigt, väldigt bra”, säger assisterande förbundskaptenen Alexander Wetterhall.

Johansson visade sig vara vassast även när det gäller landsväg och hade inget emot den tuffa bansträckningen med målgång på Högkullen. Nu var Johansson, som kör landsväg i starka ungdomsklubben Jönköpings CK, SM-bronsmedaljör trots en rejäl vurpa i  utbrytning på en bana platt som en pannkaka så visst är han åkstark även på slätan på LVG-hojen.

Linus Larsson är en vass spurtare men fick ge sig med knapp marginal vid en lång seg spurt och målgång uppför. Trea var Gustav Magnusson. Sedan följde Teodor De Luca, CK Ringen, Filip Pantzare, Borås CA, och CK Masters Joel Mellby.

I damernas A-klass gjorde Mika Söderström en intressant start då hon har varit en av de världsledande i E-cycling under vintern och kunde tänkas vara i tidig vårform. Så var det också. Hon vann till sist en duell mot råstarka Ebba Granqvist, som brukar köra väldigt bra på Kinnekulle.

Wetterhall berättar om hur han upplevde  loppet i damer A där seniorer och juniorer samlades:

”På andra varvet kom det loss en sex cykister stor grupp loss. Sedan bröt sig Ebba Granqvist och Mika Söderström loss. I avgörandet så var det först Ebb som stötte. Där såg det ut som att Mika satt med på hjulet ganska enkelt. Med 300-400 meter kvar ställde sig Mika på pedalerna och fick en ganska bra lucka. Bra tävlingar där också.”

I herrar A var det väldigt offensiv körning där de stora teamen tog ansvar, av de svenska främst Motala. När det sedan skulle göras upp om segern var det förra årets Motalacyklist Carl Kagevi som var närmast att utmana segraren Karl Emil Kjeldsand, från norska Team Kjekkas. Tät finish där.

”Jag tycker att alla deltagare bjöd till och skapade ett väldigt bra race. Det var väldigt fin cykelåkning i dag. Det var ju första gången som vi provade ABC-konceptet och jag tror det kan bli bra tävlingar av det framöver”, säger Wetterhall.

Astrid Löfwing segrade i damer B där vi väldigt gärna ser fler deltagare. I herrarnas C-klass var det en jämn topp tre-kamp där Elias Augustsson Wändel var allra starkast.

De 220 deltagarna kunde ha blivit några till med mera gynnsam väderlek.

SWE Cup #1 landsväg

Herrar A

  1. Karl Emil Kjeldsand, Team Kjekkas 4.08.37
  2. Carl Kagevi, Team IBT-Tripeak +0
  3. Eric Pedersen, Motala AIF Serneke Allebike +0.01
  4. Marcus Wehlin, CK Hymer +0.10
  5. Jonathan Ahlsson, Motala AIF Serneke Allebike +0.17
  6. Kristoffer M Skjerping, Team Kjekkas +0.19

Damer A

  1. Mika Söderström, Stockholm CK 2.30.02
  2. Ebba Granqvist, Falu CK +0.03
  3. Maja Johansson, Stockholm CK +1.12
  4. Karin Pettersson, Jönköpings CK +1.18
  5. Caroline Sjöström, Herrljunga CK +1.34
  6. Martina Nilsson, Bistro CC +6.46

Herrar B

  1. Nils Johansson, Jönköpings CK 2.35.49
  2. Linus Larsson, Staffanstorp CK +0.01
  3. Gustav Magnusson, Jönköpings CK +0.05

Damer B

  1. Astrid Löfwing, Falköpings CK 1.32.56
  2. Linda Tufvesson, Borlänge CK +4.53
  3. Emillia Gustafsson, CK Wänershof +19.08

Herrar C

  1. Elias Augustsson Wändel, Uddevalla CK 1.39.13
  2. Olof Staaf, Strängnäs CK 1:39:16
  3. Oliver Andersen, MTB Täby 1:39:24

SWE Cup landsväg 2024

  • Deltävling 1:  20 april, Kinnekulle Energiloppet / Cykelklubben U6. Anmälan och info här!
  • Deltävling 2:  27 april, Lyngbyloppet/ Staffanstorps CK, CK Lunedi och CK Ringen. Anmälan och info här!
  • Deltävling 3:  19 maj, Giro Himledalen, Varberg / Cogheart Cycle Club Varberg. Anmälan och info här!
  • Deltävling 4:  6 juni, Nationaldagslinjet, Vallentuna / Stockholm Cykelklubb.
  • Deltävling 5:  17 augusti, Skandis Open, Uppsala / Upsala Cykelklubb
  • Deltävling 6:  8 september, Söderåsens linjelopp

SWE Cup ABC-upplägget

Det nya SWE Cup ABC-upplägget ersätter alltså helt gamla SWE Cup landsväg. Här är de viktigaste anledningarna till omordningen:

  • Tanken med denna klassindelning är att locka fler cyklister och att göra det lättare för våra arrangörer
  • Med vår nya klassindelning så hoppas vi på att locka fler masters dam och herr och fler ungdomar såklart. Vi vill att insteget att börja tävla ska bli lättare.
  • Största skillnaden blir att vi startar upp damer B och herrar C.
  • Dam B öppnar också upp för mer master och F15–16, herr C öppnar upp för mer masters och P15–16. Det är fritt för cyklister i F15–16 att välja mellan att starta i  i ungdomsklass eller damB och på samma sätt P15–16 och herrar C.
  • Ungdomarna startar tillsammans i två klasser, men man kommer att få pris i sin åldersklass.
  • På sikt så hoppas vi på att vi får fler startande.

Klasser och klassindelning

Damer

  • A: Öppen för cyklister som innehar licens Junior Women, Elit Women, U23 Women, Master Women.
  • B: Öppen för cyklister som innehar licens Junior Women, Elit Women, U23 Women, Master Women, F15–16.

Herrar

  • A: Endast öppen för cyklister som innehar U23 Men licens eller Elit Men licens.
  • B: Öppen för cyklister som innehar licens Junior Men, Elit Men, U23 Men, Master Men.
  • C: Öppen för cyklister som innehar licens Junior Men, Elit Men, U23 Men, Master Men, P15–16.

Text och foto: SCF


Svenska Cykelförbundet är stolta över att presentera våra samarbetspartners. Tack vare dessa fantastiska företag kan våra cyklister oftare ta sig längre ut i världen.