Alla grenar
Clara Lundmark Landsväg

Landslaget uttaget till VM i Bergen

Uppdatering 2017-09-15

Snart dags för VM landsväg i Bergen och det blir en trupp på 14 aktiva, 6 ledare och en fotograf som åker till Norge för att delta på världsmästerskapen 16 – 24 september. Några förändringar i truppen har skett: Hampus Anderberg är skadad och måste tyvärr stå över VM och det blir Erik Sandersson, Tre Berg Cykelklubb som tar över U23-platsen. Dameliten får förstärkning av Alexandra Nessmar, Team Crescent D.A.R.E Cykelklubb som tar den sista VM-biljetten. Utöver cyklister och ledare representeras svensk cykel även av två kommissarier som fått i uppdrag av Norges Cykelförbund att jobba under VM.

Här är truppen:

Dam elit
Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna (linje)
Hanna Nilsson, Åhus CK (linje)
Sara Penton, Stockholms CK (linje)
Julia Karlsson, HVR16 (linje)
Alexandra Nessmar, Team Crescent D.A.R.E Cykelklubb

Herr elit
Tobias Ludvigsson, HVR16 (linje/tempo)

Herr U23
Lucas Eriksson, HVR16 (linje)
Gustav Höög, HVR16 (linje)
Erik Sandersson, Tre Berg Cykelklubb (linje)
Hampus Anderberg, Halmstads CK (deltar ej pga skada)

Herr junior
Jacob Eriksson, Motala AIF (linje)
Linus Kvist, Motala AIF (linje/tempo)
Christoffer Wall, Halmstads CK (linje/tempo)

Dam junior
Clara Lundmark, Norbergs CK (linje)
Johanna Johansson, Kinds Go Green CK (linje)

Minst lika viktiga – ett härligt gäng ledare:

Lucas Persson, förbundskapten
Isabelle Söderberg, förbundskapten
Jörgen Jangvik, mekaniker
Ola Nilsson, mekaniker
Karin Lindblom, massör
Anders Holmkvist, massör
Niklas Wallner, media och foto

Kommissarier, uttagna av Norges Cykelförbund
Kristofer Nennestam
Kenneth Simonson

Tävlingsdagar:

Söndag 17 september 
Lagtempo, Dam Elit, 42,5 km.
kl.12:05–13:55 (sänds av SVT, se tider nedan)
Hanna Nilsson för BTC City Ljubljana och Sara Penton, Team Vélo Concept

Tisdag 19 september
Tempo, Herr Junior, 21,1 km
kl. 11:35–13:15
Linus Kvist, Christoffer Wall

Onsdag 20 september
Tempo, Herr Elit, 31 km
kl.13:05 – 17:25 (sänds av SVT, se tider nedan)
Tobias Ludvigsson

Fredag 22 september
Linje, Dam Junior, 76,4 km (4 varv)
kl. 10:05–12:10
Clara Lundmark, Johanna Johansson

Linje, U23 Herr, 191 km (10 varv)
kl. 13:15–17:35
Lucas Eriksson, Erik Sandersson, Gustav Höög

Lördag 23 september
Linej, Herr Junior, 133,8 km (39,5 km + 17,9 km + 4 varv)
kl. 09:30 – 12:45
Jacob Eriksson, Linus Kvist, Christoffer Wall

Linje, Dam Elit, 152,8 km (8 varv)
kl. 13:30 – 17:30 (sänds av SVT, se tider nedan)
Emilia Fahlin, Hanna Nilsson, Sara Penton, Julia Karlsson, Alexandra Nessmar

Söndag 24 september – linjelopp
Herr Elit, 267,5 km (39,5 km + 17,9 + 11 varv)
kl. 10:05 – 16:45 (sänds av SVT, se tider nedan)
Tobias Ludvigsson

Hela VM-programmet här

Följ VM på SVT:

Söndag 17 september

11.50-14.00 i SVT1, SVT Play och svtsport.se: Damernas lagtempo
15.20-17.30 i SVT1, SVT Play och svtsport.se: Herrarnas lagtempo

Tisdag 19 september

15.20-17.20 i SVT1, SVT Play och svtsport.se: Damernas tempolopp

Onsdag 20 september

12.50-17.50 i SVT1, SVT Play och svtsport.se: Herrarnas tempolopp

Lördag 23 september
13.00-17.20 i SVT1/2, SVT Play och svtsport.se: Damernas linjelopp

Söndag 24 september
09.50-16.55 i SVT1/2, SVT Play och svtsport.se: Herrarnas linjelopp

Läs mer på bergen2017.no


 

Relaterat:

Intervju med Kristofer Nennestam, svensk kommissarie på VM