Mountainbike
Oscar Lind 16:e i XCC-världscupen – får bra startposition i helgens XCO
Det var två snabba XCC-race för U23-klasserna på världscupen under torsdagskvällen i Les Gets, Frankrikes VM-ort från 2022. Oscar Lind fortsätter att visa att han är på god väg mot fjolårsformen när han endast var halvminuten från en pallplats och slutade 16:e.
Först ut av svenskarna i Les Gets var Tove Dandenell som krigade på bra på den snabba banan och plockade cyklister varje varv tills hon blir avplockad som 37:a.
I herrarnas U23-klass är det full fart från början och Oscar Lind klättrar snabbt upp från absolut sista startposition till topp 20. Även André kommer iväg bra och fajtas om platser strax utanför topp 20.
Till slut är det Oscar som klarar av att knyta ihop säcken bäst och rullar in på säsongsbästa resultat, plats 16 och andra startled på söndag. André kommer in som 30:e cyklist efter en bra prestation.
”Alla tre kämpar på bra i värmen. Än en gång en ny annorlunda bana hemfört med de tidigare shorttrackbanorna på världscupen. Alla tre tar sig an banan på bästa sätt och tävlar smart! Oscar får ju såklart bäst förutsättningar inför söndagens XCO – blir spännande att hur han kan förvalta sin fina startposition”, säger Petter Mattsson som gör sin sista världscup i sin tvåårssejour som förbundskapten.
Världscupen XCC U23 herrar
- 1 Adrien Boichis, Frankrike 20.52
- 2 Riley Amos, USA +0.03
- 3 Carter Woods, Kanada +0.06
- 16 Oscar Lind, Sverige +0.35
- 30 André Eriksson, Sverige 1.22
Världscupen XCC U23 damer
- 1 Ronja Blöchlingen, Schweiz 18.19
- 2 Samara Maxwell, Nya Zeeland +0.02
- 3 Noëlle Buri, Schweiz +0.06
- 37 Tove Dandanell, Sverige -1 varv
På lördag kör bröderna Oliver och Benjamin Zwar downhillfinal. Och på söndagen är det dags för XCO där Viktor Lindquist adderas till U23-landslaget.
Jenny Rissveds ensam cyklist kvar i Team 31 i Frankrike
Redan under tidig fredagskväll är det XCC för Team 31-cyklisten Jenny Rissveds. Teamkompisen Linn Gustafzzon har blivit sjuk och och isolerades direkt. Även amerikanskan Kelsey Urban saknas i teamet; planerad comeback i Snowshoe.
”Som en effekt av Linns förkylning kommer endast Jenny att stå på startlinjen i eftermiddag och med största sannolikhet även på söndag. Men nu har Jenny ett fullt supportteam bakom sig och hon mår fortfarande bra”, rapporterar Team 31:s teamchef Robert Whitlock.
Trots Jennys krasch under VM-förberedelserna beskrivs hennes form som god.
”Hennes skada i armbågen kommer förmodligen att behöva lite uppmärksamhet, men vi tror att det inte kommer att behövas förrän efter säsongen. Jennys form var förvånansvärt bra i Andorra, men två (!) punkteringar under XCO-loppet eliminerade hennes pallchanser”, säger Robert Whitlock.
Text: SCF
Foto: SCF och Thomas Weschta
Svenska Cykelförbundet är stolta över att presentera våra samarbetspartners. Tack vare dessa fantastiska företag kan våra cyklister oftare ta sig längre ut i världen.






