Mountainbike

Första SM-medaljerna utdelade efter soligt finalpass – succé för snowbike

Starten blev helt avgörande under ett lovordat första SM i snowbike, på Bräntberget i Umeå. Irma Johansson och Andreas Dahlgren var snabbast när det gällde som mest, i både semifinaler och finaler. För Andreas del kom vändningen efter kvartsfinalen, då han bytte utväxling och hittade rätt väg mot guldet.

Det var Irma Johansson som tog starten i damernas final och fick sista ordet i damernas SM i snowbike på Bräntberget i Umeå.

”Ja, jag var snabb i starterna i dag. Det var väldigt viktigt att jag hade ledningen vid första puckeln och fick köra exakt de spår som jag ville. Så det kändes rätt lugnt till sist. Men jag visste ju att Emilia var väldigt snabb ute på banan. Hon var ju snabbast i kvalet. Men det var väldigt kul att vinna det första SM:et i snowbike, absolut”, säger Irma till SCF efter avklarad SVT-intervju och prisutdelning i det strålande solskenet vid Bräntberget.

Emilia Grahn var den som inte fick fritt spår i starten. Men Bräntbergets pistmaskinförare kunde vara väldigt nöjd med sin allra första cykeltävling. Snacka om att väcka intresse med en skön story.

”Jag kanske hade behövt lite hårdare underlag, men det här har faktiskt gett mersmak – det är inte helt omöjligt att det blir någon mer tävling i snowbike”, sa Emilia Grahn som har en motocross men faktiskt fick övertalas att köra SM i snowbike.

SM snowbike damer A-final

  1. Irma Johansson, CK Vansbro MTB
  2. Emilia Grahn, Gimonäs CK +1,1
  3. Maria Sandström, Gimonäs CK +2,2
  4. Astrid Stoltz, Engelholms BMX-klubb +2,5

Elin Sundstedt, Falu CK, vann B-finalen.

* * *

Efter kvartsfinalen på SM i snowbike visste Andreas Dahlgren att han var tvungen att göra en förändring i starterna för att guldchansen skulle finnas kvar. Det var efter några minusgrader på natten och fantastiskt jobb av arrangörerna trevliga förhållanden, men solen gjorde det lite moddigt och det var svårt att köra om.

”Ja, starterna var väldigt viktiga i dag. Jag visste att jag var tvungen att ta den i finalen för att vinna, och det var tufft när man har ett par ruggigt snabba bredvid sig vid gaten. Jag menar, jag kommer ju från MTB och möter BMX-cyklister. Men jag bytte till en betydligt lättare växel till semin. Det kändes bra, så då körde jag bara vidare på den. Och jag verkar ju trivas på snö”, ler Andreas Dahlgren efter prisutdelningen.

Sigsten Johansson hade varit ruggigt snabb hela vägen men fick nöja sig med bronset före Love Sylwan, som inte fick någon bra resa i finalen där allt handlade om att komma rätt från start.

Sigsten var snabbast i herrarnas kval, och egentligen hela tiden utom i den allra sista starten. När han försökte sig på att komma på yttern i A-finalen var det stängt. Vilken racing och vilka sköna tv-bilder.

Hemmacyklisten Harald From knep silvret. Två silver till Gimonäs Cykelklubb vid tidernas första SM i snowbike. Ni minns att det blev Umeåmedalj i form, av Michael Wincent även i landsväg kortdistans på SM-veckan sommar, där han plötsligt nästan matchade Edvins Lindhs fart även i tidskvalet i XCE. Hemmacyklisterna fortsatte att övertyga i Umeå. Inte dåligt att ha såväl Sighsten som Sylwan efter sig i ett lopp där det mesta gick Froms väg .

SM snowbike herrar A-final

  1. Andreas Dahlgren, Borlänge CK +1.5 (20.5 i det andra heatet)
  2. Harald From, Gimonäs CK +0.7
  3. Sigsten Johansson, CK Vansbro MTB +0.8
  4. Love Sylwan, Älvsjö BMX-klubb +1.0

Emil Kumlin vann B-finalen.

* * *

Kvalet kördes i rejält blöta förhållanden, men banan höll ändå ihop bra och gav rättvisa förutsättningar inför den soliga finaldagen. I damklassen stack hemmacyklisten Emilia Grahn ut direkt när hon körde snabbast av alla i sin allra första cykeltävling.

”Ja, den första tävlingen blev ett SM. Jag känner ju backen väldigt väl, men i min första start, så höll jag faktiskt på att köra fel”, säger Emilia Grahn.

* * *

Väldigt underhållande och bra för att vara på en så pass kort bana. Arrangörerna från Gimonäs CK och Umeå Downhill, tillsammans med andra som också ställde upp och jobbade med banprepareringen, såg till att SM-tävlingarna kunde avgöras på en bana som fick mycket beröm.

Jonas Haglund agerade tävlingsledare i ett mästerskap där få tidiga anmälningar, en usel vinter i Umeå och regn under de två sista dagarna före fredagens finalpass till slut vändes till en succé:

”Vi på Svenska Cykelförbundet är väldigt tacksamma för det fantastiska jobb som de lokala arrangörerna har lagt ner. Vi fick se fina tävlingar både i regnet på torsdagkvällens kval och inte minst i solen under fredagens fantastiska finalpass. Alltid kul att få beröm, även om det är de lokala arrangörerna som framför allt ska ha den. Det här ger mersmak inför nästa års SM i Skövde.”

Text och foto: Tomas Larsson/SCF