Mountainbike

Ella Holmegård tvåa på världscupen i Belgien – Anton Olstam snabb igen

Ella Holmegård, som har lagt om träningen till mindre mängd och mera kvalitet efter att ha börjat studerat på heltid, var lite osäker inför den sena internationella säsongsstarten i XCE. Det hade hon inte behövt vara. Det blev succé med andraplats i belgiska Leuven. Anton Olstam slutade sexa och Robin Thyrstedt nia.

”Banan i Leuven var som jag minns den, men dom hade tagit bort några kurvor. Vilket i efterhand var smart då det spöregnade hela dagen! Och regn på stentorgen gjorde det så halt så det kändes som att vi cyklade på is i svängarna. Men som svenskar så är vi både vana och gillar regn så vi såg det positivt och jag kände mig stark”, säger en mycket nöjd Ella Holmegård.

Ella var bra med redan i det på damsidan extremt täta tidskvalet där italienskan Gaia Tormena och Holmegård stod i en viss särklass just före en handfull mycket skickliga XCE-cyklister, inklusive premiärvinnaren Marcela Lima Matos från Brasilien.

”Både Anton och jag kvalade ju in som nummer två och var supernöjda! Robin Thyrstedt som var med och gjorde comeback kvalade som sexa. Grymt!”

Vad betyder det att sätta ett så bra tidskval?

”Det är ett kvitto direkt och ger en trygghet inför heaten. Också viktiga poäng både UCI och i totala världscupen eftersom jag missat en. Den med snabbast kvaltid i varje heat får ju välja startgate först. Det är också en fördel”, säger Ella.

Och det var kross i kvartsfinalen. Sedan seger i en desto jämnare semi där det skilde 18 hundradelar till tvåan och 22 till trean.

Men det skulle stå mellan Holmegård och regerande världsmästaren Tormena även i finalen som blev stöktigre och inte alls lika jämn. Det allra viktigaste för Ella på förhand var topp åtta och kvala in till EM och det målet klarades med marginal.

 

På herrsidan fortsatte Anton Olstam att visa att han är en av dem som helt enkelt kör snabbast i världen hittills i år, även om det har varit stolpe ut i avgörande skeden både i premiären i Abu Dhabi då han gick i backen efter en lite väl tajt duell i segerläge i finalen och i Leuven där han var tvåa i det inledande tidskvalet där det också delas ut VC-poäng.

Anton är fyra i världscupen efter två deltävlingar och såg länge ut som finalist igen efter att ha vunnit kvartsfinalen. Men efter att ha dragit kedjan i början av semin fick han bara ta sig i mål där för att sedan ladda om och bli tvåa i en osedvanligt tuff B-final. Där var Anton bara åtta hundradelar efter VC-premiärvinnaren Titouan Perrin Ganier från Frankrike.

Robin Thyrstedt slutade nia totalt efter att ha åkt ut i kvartsfinalen men gjort ett mycket bra tidskval.

En extremt het månad när det gäller XCE fortsätter med tredje världscuptävlingen i XCE på hemmaplan i  Falun 17 juni, sedan inleder MTB-sprint SM-veckan i Linköping och därefter är det EM i Portugal.

Text: Tomas Larsson/SCF
Foto: privat


Svenska Cykelförbundet är stolta över att presentera våra samarbetspartners. Kolla gärna in dem nedan!