Landsväg

På linje-SM i Uppsala fick Felldin sista ordet i damjuniorklassen

Damjuniorerna startade med damelit, men svängde in mot målet redan efter två varv på rundslingan. Det slutade med en spurt där Västeråscyklisten Alva Felldin var starkast för dagen.

Det handlade inte oväntat om kampen mellan Alva Felldin och Elin Ålsjö, båda har tävlat mycket på sistone. I onsdags var det Ålsjö som var bäst i XCE och nu segrade Felldin i en motvindsspurt in mot Ulva kvarn.

”Spurten drogs upp ganska tidigt och när jag såg ett läge så tog jag chansen och bara körde, tittade inte bakåt i något läge”, säger Alva Felldin direkt efter prisutdelningen.

Hon fanns med på SM-veckan i Norrköping både i onsdagens XCE då det blev silver bakom just Ålsjö. Även i torsdags var Elin starkare; slutade fin femma på cityvarvet i Norrköping.

”I går efter kortdistansen var jag sliten men i dag kändes det bättre. Jag är först och främst MTB-cyklist men gillar att testa lite landsväg och att köra CX också. Det jag vet som blir av på landsväg är U6, förklarar Alva Felldin.

SM linjelopp damjunior:

  1. Alva Felldin, Västerås CK 1.50.52
  2. Elin Ålsjö, Länna Sport CK +0
  3. Nora Nyman, IK Trasten +0

Så gick det i övrigt i damjuniorklassen.

Text och foto: Tomas Larsson/ SCF