Alla grenar

SM Landsväg 2017

Datum: 21-25 juni
Arrangör: Burseryds IF
Plats: Burseryd i samband med det 86:e Västboloppet.

Resultat finns i tävlingskalendern. Mer information på http://www.cykelsm2017.se.


Relaterade nyheter


Burseryds IF har arrangerat två SM tidigare (1991 och 1971) och USM (1995). Under föreningens livstid har de i 86 år i följd stått värd för Västboloppet, ett av Sveriges största cykellopp för elitcyklister. Även Postgirot har arrangerats av klubben som har lika många föreningsmedlemmar som invånare i samhället (ca 800). Föreningen drivs helt ideellt och har bland annat vunnit pris på fotbollsgalan för årets bästa barn och ungdomsförening.

Kim Magnusson, Tre berg CK (1:a), Richard Larsén Tre Berg CK (2:a), Alexander Wetterhall, Tre Berg CK (3a)

Linje Herr Elit – Kim Magnusson, Tre berg CK (1:a), Richard Larsén Tre Berg CK (2:a), Alexander Wetterhall, Tre Berg CK (3a)

Sara Penton SM-guld linjelopp 2017, Ida Erngren 2:a och Hanna Nilsson, 3:a

Linje Dam Elit – Sara Penton, Stockholm CK, SM-guld linjelopp 2017, Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E. CK (2:a) och Hanna Nilsson, Åhus CK (3:a)

Tobias Ludvigsson, CK HVR16, Alexander Wetterhall, Tre Berg CK, Hampus Anderberg, Halmstad CK

Tempomästare: Tobias Ludvigsson, CK HVR16, Alexander Wetterhall, Tre Berg CK (2a), Hampus Anderberg, Halmstad CK (3a)

Temo Dam Elit - 1a. Lisa Nordén, Stockholms CK, 2a. Åsa Lundström, Terrible Tuesdays Triathlon, 3a. Hanna Nilsson, Åhus CK

Tempo Dam Elit – 1a. Lisa Nordén, Stockholms CK, 2a. Åsa Lundström, Terrible Tuesdays Triathlon, 3a. Hanna Nilsson, Åhus CK

Herrjunior linjelopp SM 2017

Linje Herr junior: 1a. Jacob Eriksson, Motala AIF CK, 2a. Linus Kvist, Motala AIF CK, 3a. Erik Bergström Frisk, Motala AIF cykelklubb

1a. Clara Lundmark Norbergs CK, 2a. Johanna Johansson, Kinds go green CK, 3a. Matilda Luukkonen, Kinds go green CK

1a. Clara Lundmark Norbergs CK, 2a. Johanna Johansson, Kinds go green CK, 3a. Matilda Luukkonen, Kinds go green CK

Herr Junior tempo 1a. Christoffer Wall, Halmstad CK, 2a. Adam Svensson, CK Bure, 3a. Erik Bergström Frisk, Motala AIF CK

Clara Lundmark, Norbergs CK, Johanna Johansson, Kinds Go Green CK, Alva Lindfors, Västerås CK

Tempo Dam junior: 1a: Clara Lundmark, Norbergs CK, 2a: Johanna Johansson, Kinds Go Green CK, 3:a: Alva Lindfors, Västerås CK