Paracykel

Anna Beck överraskad, hedrad och glad över att få kunglig medalj

Anna Beck tilldelas Hans Majestät Konungens medalj för förtjänster i svensk idrott. I ett pressmeddelande från Hovet har det förkunnats att följande fem idrottare får denna ärofyllda utmärkelse.

Två av priserna går till idrottskvinnor som har lagt den aktiva karriären bakom sig medan ett tilldelas en stor medaljfavorit inför stundande vinter-OS. Här är pristagarna och motiveringarna, som är korta och koncisa.

  • Paracyklisten Anna Beck:  ”För framstående insatser som paracyklist”
  • Lag Edin, curling (Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och Daniel Magnusson): ”För framstående insatser inom curlingsporten.”
  • Fotbollsspelaren Lotta Schelin: ”För framstående insatser som fotbollsspelare.”

Anna Beck blir både överraskad och glad när hon får veta om den kungliga medaljen:

”Överraskande och mycket hedersamt. Jag ser fram emot att ta emot denna medalj i april. Drottningen, kronprinsessan Victoria och prinsessan Estelle var ju på plats i Paris och visade stort intresse både under linjeloppet och när vi träffades efteråt på svenska ambassaden. Det var en väldigt uppsluppen och trevlig stämning. Att nu också få träffa Kungen tillsammans med Drottningen är stort”, säger Anna Beck.

Text: SCF
Foto: SCF och SPK