Paracykel
Alice Morelius fick tömma allt ända in – men vann sitt första SM i cykel
”Fy fan vad jobbigt det var.” Det säger Alice Morelius, paralympier i längdskidåkning, efter sitt första SM som cyklist. Och det blev guld direkt efter en jaktstart under SM-veckan sommar där verkligen både grenen och tävlingen gjorde skäl för namnen.
SM-veckans jaktstart para avgjordes i ett soligt Karlstad.
Det var spännande ända in i mål och det var bara några hundra meter från mållinjen som vinnaren Alice Morelius kunde dra ifrån. Hon är C5:a medan de närmaste konkurrenterna alla är C4:or och fick starta tre minuter före.
Hon hade fått tider av sin mamma och pappa längs banan och det var en kamp ända in i mål i det obarmhärtiga solskenet.
”Fy fan vad jobbigt det var. Jag visste att jag hade tre tjejer tre minuter framför mig och hade hoppats att de inte skulle hinna varva mig när jag stod i start. Men de kom precis, så jag stack med alla tre. Sedan var det bara att kriga. Jag kände att det gick väldigt, väldigt hårt, men till slut började jag närma mig dem och man hann hoppas”, säger Alice Morelius i intervjun med SVT direkt efter det att guldet var klart.
Minna Väntönen hade krut kvar när Alice kom ikapp så det blev till att vrida ur hela trasan när det gäller krafter. Det fanns inget mera kvar men det räckte för Alice!
Catharina Rutgersson vann den jämna bronskampen mot Filippa Leuckfeld. Därmed kan vi summera följande resultatlista efter SM i jaktstart och inför tisdagens tempo-SM i Bälinge utanför Uppsala.
SM para jaktstart 2026
1 Alice Morelius, CK Natén 57.31,49
2 Minna Väntönen, Hammarby IF CF +03,31
3 Catharina Rutgersson, CK Sundet +3.06,43
4 Filippa Leuckfeld, Echelon Cycling and Triathlon Club +3.06,84
- Kolla in SM-loppet i efterhand på SVT Play och missa heller inte BILDEXTRA på SWE Cyclings SoMe.
- Alla tidspassseringar och slutresultat här.
Text och foto: SCF


