Paracykel

Alice och Minna är två rejält laddade VM-debutanter i Alabamas värme!

Alice Morelius och Minna Väntönen är på plats i Huntsville i Alabama för sina första världsmästerskap i paracykel. De svenska VM-debutanterna ställs mot världens bästa – samtidigt som varje insats är viktig i jakten på en svensk damkvotplats till Paralympics i Los Angeles 2028 redan före årsskiftet.

”Tjejerna är laddade och väl förberedda. Vi har varit här i några dagar i Huntsville, Alabama, och förberett oss på banan och vant oss vid det varma klimatet. Det är upp mot 35 grader på dagarna, så det är extremt varmt och kommer att bli en viktig faktor inför loppen”, säger coachen Philip Lindau, som är på plats i Alabama.

På lördag den 5 september kör de svenska cyklisterna sina tempolopp på racer.

15.30 Alice Morelius, C5, 22.30 svensk tid
15.48 Minna Väntönen, C4, 22.48 svensk tid

”Givetvis är det här ett nytt sammanhang för både Minna och Alice. De har aldrig kört VM tidigare, så det är många intryck och mycket nytt för dem. Men båda kommer väl förberedda och motiverade att verkligen göra sitt bästa”, fortsätter Philip Lindau.

Alice och Minna kör sina linjelopp måndagen den 7 september med gemensam start klockan 10.15 lokal tid, 17.15 svensk tid. Linjeloppen kommer att livesändas på UCI:s Youtube-kanal.

”Vi är hoppfulla om att det här kommer att bli ett bra VM för både Alice och Minna, med mycket att ta med sig, och förhoppningsvis kan vi få någonting bra ut av det. Resultatmässigt vågar vi inte säga vad vi siktar på eftersom vi inte riktigt vet, men vi vet att konkurrensen kommer att vara benhård här nere. Vi ser att många nationer har många duktiga cyklister med sig. Men vi ska kämpa med allt vi har”, säger Philip Lindau.

Alice Morelius siktar mot Paralympics 2028 i cykel efter att ha tävlat i vinter-Paralympics 2026 i längdskidor och dessförinnan använt cykeln som träningsredskap. Minna Väntönen, som var hästskötare åt Rolf-Göran Bengtsson under OS i Tokyo 2021, ”borde” egentligen inte ha hunnit så här långt i sin egen cykelsatsning efter att ha börjat med sporten sent. Men en sak har de gemensamt: rätt sorts pannben för att maximera sina prestationer. Det märktes inte minst i tv-sändningen från SM-veckan i Karlstad i somras, där de båda hade en duell om guldet i jaktstarten.

Pannben har även förbundskaptenen Anna Beck, som med varm hand har lämnat över ledarskapet under detta VM till Philip Lindau och Gustav Höög. Så här sätter hon de båda cyklisternas VM-resa i ett större sammanhang:

”De nationer som har bra cyklister kommer att vara på plats, så det är absolut konkurrens på världsnivå. I C5, där Alice tävlar, är det närmare 20 cyklister anmälda. De är många för att vara en paracykelklass och konkurrensen kommer att bli tuff”, säger Anna Beck.

Det är första gången både Alice och Minna tävlar i ett världsmästerskap i cykel. Någon stor resultatpress ska inte läggas på VM-debutanterna. Enbart deltagandet och möjligheten att samla rankingpoäng är betydelsefullt – samtidigt som mästerskapet blir ett viktigt steg i deras fortsatta utveckling.

”De kommer att prestera så bra de bara kan, men det är deras första världsmästerskap. Det handlar om att skaffa sig erfarenhet och vara med när den yppersta eliten är på plats. Att ha det här i ryggen kommer att betyda mycket för framtiden”, säger Anna Beck.

VM är den tävling där flest rankingpoäng finns att hämta och de 20 främsta i respektive klass får poäng. Alla svenska damcyklister samlar poäng till samma nationsranking, oavsett cykeltyp och klass. Sverige låg vid den senaste kontrollen på 17:e plats bland de europeiska nationerna.

”Men avståndet upp till kvalgränsen är inte stort”, inflikar Anna Beck.

För att Sverige ska säkra en damkvotplats till Paralympics 2028 redan under 2026 behöver nationen vara bland de 14 främsta europeiska länderna när det nuvarande rankingfönstret stänger den 31 december.

”Det var därmed jätteviktigt för oss att åka till VM, men det är samtidigt tufft när många cyklister är med och alla håller hög nivå. Vi kan behöva någon placering högt upp i resultatlistan för att passera strecket. Det hade varit väldigt skönt att säkra en damplats redan i år men vi varken ska eller kan lägga press på Alice och Minna”, säger Anna Beck.

Om Sverige inte når en kvotplats före årsskiftet väntar en ny kvalperiod som pågår under hela 2027 och fram till juni 2028. En plats kan då säkras betydligt närmare Paralympics, men en sen kvalificering innebär givetvis sämre möjligheter för cyklisterna att planera och förbereda sig optimalt. Om man är dubbelidrottande är det extra värdefullt att tidigt veta om det finns en realistisk möjlighet att kunna åka eller om man ska satsa mer på den andra idrotten.

Minna har gjort en närmast osannolik utveckling trots att hon är mycket ny inom cykelsporten. Alice är också ny inom tävlingscyklingen, men har stor erfarenhet av mästerskap genom sin satsning på längdskidor.

”Ja, Minna har inte tränat eller cyklat på det här sättet tidigare och är väldigt ny i sporten, så hon har gjort en otrolig utveckling. Även om de är nya i cykelsammanhang har båda erfarenheter som är värdefulla att ta med sig in i ett stort mästerskap”, säger Anna Beck.

Uppladdningen har fungerat bra. Båda har varit friska, kunnat träna som planerat och genomförde även ett gemensamt träningspass med inriktning på Annas egen specialdisciplin, tempo, i Falun för några veckor sedan.

”Det har rullat på bra för båda två. De känns glada och laddade på plats, så jag tror att de förbereder sig på bästa sätt. Dessutom har vi mycket erfarenhet runt dem. Både Philip och Gustav har varit med på Paralympics och VM tidigare, så det är två väldigt bra och rutinerade ledare”, avslutar Anna Beck.

* * *

Parallellt med VM-satsningen fortsätter arbetet med att rekrytera fler paracyklister, och det har redan lett till ett inflöde av nya intresserade – däribland även barn och ungdomar vilket är välldigt glädjande.

Har Du en fysisk funktionsnedsättning eller synnedsättning och vill undersöka möjligheten att klassificeras för att tävla som paracyklist är du välkommen att höra av dig. Inom landsvägscyklingen används handcyklar, trikes, tandemcyklar samt vanliga racer- och tempocyklar, beroende på cyklistens förutsättningar.

  • Vill Du veta mer om vägen mot tävling och en möjlig internationell satsning? Skicka en intresseanmälan till: info@paracykel.se

Text och foto: SCF