e-cycling

Ahlberg så nära brons i fantastisk insats av svenska VM-kvintetten

”Att vi får tre damer topp tio är helt fantastiskt! Vilka damer vi har inom E-cycling. Detta år var vi extremt nära en medalj. En ynka poäng från bronset. Camilla gör ett fantastiskt VM och är verkligen otroligt stark.” Det säger Conny Björnehall, ordförande i SCF grengrupp E-cycling, efter lördagens VM-final i Abu Dhabi. Camilla Ahlberg upprepade med andra ord den fina placeringen från semifinalen och blev VM-fyra. Johanna Tidholm var sjua, Lisa Hermansson åtta, Mika Söderström på plats 15 och veteranen Anna Svärdström blev 18:e på VM. Ett vasst blågult damlag med så fina finalprestationer.

”Ja, så mäktigt att se alla fem svenska damer sitta på startlinjen. Så många svenska cyklister, så mycket blågult”, säger Conny Björnehall, som här kommer med en racerapport, nedan kan ni också se alla tre VM-finalens tre lopp i efterhand.

Först Tidholm och sedan Ahlberg satte färg på första VM-loppet

Det blev en väldigt jämn start i det till sist 22 cyklister stora VM-startfältet i damklassen. Alla höll ihop och ingen drog iväg allt för hårt. Svenskorna bra samlade. Johanna Tidholm var  först att gå iväg och ledde klungan uppför backen.

Första loppet är en väldigt jobbig klättring som blir brantare och brantare. Cyklisterna jagas av en ”drone” och när man fångas så är loppet över. Det gäller att hålla undan så långt som möjligt för att skapa så många poäng som möjligt.

Efter cirka sju minuter ökade tempot ganska markant. Det började också spricka upp lite. Kate McCarthy drog upp tempot men Camilla Ahlberg täppte till direkt och var med i gruppen som skapades längst fram.

Det blev en liten grupp på fyra cyklister, McCarthy, Camilla, Gabriela Guerra och Francesca Tommasi.

McCarthy såg väldigt stark ut i klättringen och ledde egentligen hela loppet genom hela backen. Camilla gjorde ett fantastiskt lopp slutade på en tredjeplats. Så imponerande stark start på VM. McCarthy vann första loppet och Guerra blev tvåa. Så här slutade alla svenskarna i första loppet:

  • Camilla 3
  • Mika 11
  • Lisa 14
  • Johanna 15
  • Anna 21

Fyra svenskar topp 10 i andra VM-loppet!

Dags för VM-lopp nummer två. Spännande och se hur man har återhämtat sig mellan loppen. Ju längre man körde i lopp 1 desto mindre vila i lopp 2. Alla cyklister är samlade i början av loppet.

Fantastisk fin första sprint av dom svenska cyklisterna, alla var bra med. Camilla var allra bäst med en femteplats.
Andra sprinten gick väldigt bra för Mika som fick till en andraplats i den. Camilla med bra igen, femma igen.

Efter den andra sprinten så drog Kate McCarthy iväg på en solotur. Klungan har också minskat till runt 14 cyklister

I tredje sprinten blir Mika fyra och Camila femma. Fantastiskt bra cyklat. McCarthy fortsatte att imponera och seglade iväg helt själv. Tommasi och Guerra följer efter och fick även en liten lucka.

Camilla kommer in på en fin sjätteplats över linjen. Det är så fantastiskt att vi har fyra (!) damer topp 10 under lopp 2. Så galet imponerande mot världens bästa cyklister.

  • Mika 4
  • Camilla 6
  • Lisa 9
  • Johanna 10
  • Anna 19

Camilla Ahlberg med i rysare om bronset efter grymma sprintar i tredje loppet

Nu skall det avgöras! Många varv med sprintar på varje varv med poäng och dubbla poäng på sista varvet. Nu skall det avgöras!
Det pratas mycket om taktik i detta lopp. Sverige och USA har många cyklister med i loppet.

De svenska cyklisterna väldigt bra med å sprintarna. Svårt att se exakta positioner eftersom man inte visar poängen vid varje sprint. Men ett bra sprintande gör att Camilla Ahlberg ligger bäst till av svenskarna efter halva loppet.

Camilla klättrar efter sprint fyra upp till en fjärdeplats även i totalen. Extremt spännande efter halva loppet. Camilla gör fantastiska sprintar knappar in mot en bronsplats.

Camilla krossar fältet och drar ifrån och får ytterligare en vinst i sprinten. Det är så mycket taktik och så mycket som händer just nu. Galet mäktigt.

I kampen om bronset lyckas Francesca Tommasi vinna över Camilla med en poäng. Men Camilla gör ett helt fantastiskt VM efter att ha varit fyra även i semifinalen! Alla de svenska damerna gör ett mycket bra VM. Favoriten Kate McCarthy vinner VM-guldet överlägset. Så här slutade VM i siffror:

VM E-cycling 2025

  • 1 Kate McCarthy, Nya Zeeland 597
  • 2 Gabriela Guerra, Brasilien 525
  • 3 Francesca Tommasi, Italien 478
  • 4 Camilla Ahlberg, Sverige 477
  • 5 Merle Brunnée, Tyskland 442
  • 6 Kristen Kulchinsky, USA 415
  • 7 Johanna Tidholm, Sverige 408
  • 8 Lisa Hermansson, Sverige 402
  • 15 Mika Söderström, Sverige 323
  • 18 Anna Svärdström, Sverige 257

”Att vi får tre damer topp tio är helt fantastiskt! Vilka damer vi har inom E-cycling. Detta år var vi extremt nära en medalj. En ynka poäng från bronset. Camilla gör ett fantastiskt VM och är verkligen otroligt stark. Alla damer gör ett mycket bra VM och de ska vara väldigt nöjda med sina insatser. Det är så inspirerande att se hur man kämpar och hur starka man är. Svensk E-cycling är verkligen en kraft att räkna med”, summerar en imponerad Conny Björnehall.

Text: SCF
Foto: Privat och UCI