Alla grenar

Svenska mästare genom tiderna – Mountainbike XCO

Jenny Rissveds tar SM-guld XCO på Frösön 2018

Jenny Rissveds tar SM-guld XCO på Frösön 2018

Dam Senior

1993: Annika Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm
1994: Lina Bergström, Bergscykelsällskapet Yeti, Stockholm
1995: Annica Jonsson, Västerås CK
1996: Annica Jonsson, Västerås CK
1997: Annica Jonsson, Västerås CK
1998: Annica Jonsson, Västerås CK
1999: Annica Jonsson, Team CyclePro CK, Stockholm
2000: Annica Jonsson, Team Mälarenergi CK, Västerås
2001: Anna Enocsson, Motala AIF- CK
2002: Anna Enocsson, Motala AIF-CK
2003: Maria Östergren, Södertälje CK
2004: Anna Enochsson, Motala AIF CK
2005: Maria Östergren, CK Uni
2006: Maria Östergren, CK Uni
2007: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2008: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2009: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2010: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2011: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2012: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2013: Jenny Rissveds, Falu CK
2014: Jenny Rissveds, Falu CK
2015: Jenny Rissveds, Falu CK
2016: Jenny Rissveds, Falu CK
2017: Jenny Rissveds, Falu CK
2018: Jenny Rissveds, Falu CK
2019: Jenny Rissveds, Falu CK/Team 31
2020: Jenny Rissveds, Falu CK/Team31

Emil Lindgren, svensk mästare XCO 2018

Emil Lindgren, svensk mästare XCO 2018

Herrar Senior

1993: Bernt Johansson, Karlstads CA
1994: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1995: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1996: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1997: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö
1998: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö
1999: Philip Tavell, Team CyclePro CK, Stockholm
2000: Henrik Spar, CK Ceres, Katrineholm
2001: Dan Kullgren, CK Filip, Filipstad
2002: Magnus Palmberg, Sandvikens CK
2003: Magnus Palmberg, Sandvikens CK
2004: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen C
2005: Fredrik Modin, CSK Ludvika
2006: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen CF
2007: Fredrik Kessiakoff, Götene CK
2008: Fredrik Kessiakoff, Götene CK
2009: Magnus Palmberg, OK Hammaren
2010: Magnus Darvell, Team Kalas
2011: Emil Lindgren, Alingsås SC
2012: Emil Lindgren, Alingsås SC
2013: Matthias Wengelin, CK Natén Säter
2014: Emil Lindgren, CK Natén Säter
2015: Calle Friberg, Järfälla CK
2016: Matthias Wengelin, SCS Racingteam
2017: Emil Lindgren, Serneke Allebike CK
2018: Ëmil Lindgren, Serneke Allebike CK
2019: Matthias Wengelin, Länna Sport CK
2020: Ëmil Lindgren, Serneke Allebike CK

U23 Herr

1999: Erik Jungåker, Skövde CK
2000: Jens Westergren, Varbergs MTB
2001: Daniel Eriksson, Trosa-Vagnhärads CK
2002: Fredrik Kessiakoff, Team Crescent CK
2003: Calle Friberg, Spårvägens CF
2004-: Inget mästerskap arrangeras i denna klass

Lagtävling

Dam Senior
1993 – 1996: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag
1997: Borås CA (Emelie Öhrstig, Anna Kopp, Camilla Andersson)
1998 – 2002: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

Herr Senior
1993: Team Sportia CK Karlskoga (Henrik Öhrn, Lennart Persson, Kjell Nilsson)
1994: Team Sportia CK Karlskoga (Kjell Nilsson, Henrik Öhrn, Lennart Persson)
1995: Karlstads CA (Jan Olm, Anders Westberg, Erik Birgersson)
1996: CK Ceres, Katrineholm (Erik Jungåker, Martin Lundberg, Esa Rosendahl)3
1997: Härnösands CK (Stefan Nilsson, Jonathan Bjömler, Dan Holmgren)
1998: Upsala CK (Kim Eriksson, Fredrik Ericsson, Jimmy Bjöörn)
1999: Sandvikens CK (Anders Wickholm, Jonas Palmberg, Erik Wickholm)
2000: Sandvikens CK (Magnus Palmberg, Jonas Palmberg, David Hagerbonn)
2001: Kvänums IF (Philip Tavell, Richard Karlsson, Jonathan Björnler)
From 2002: Inget lagmästerskap arrangeras på denna distans

U23
1999/2000: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2001: Uddevalla TCK (Pär Andersson, Johan Norgéus, Marcus Bohlin)
From 2002: Inget lagmästerskap arrangeras på denna distans