Alla grenar

Landslagsprogram 2020

Preliminärt program, kan ändras under säsongen

OBS: På grund av corona har nästan samtliga tävlingar i landslagsprogram strukits.

Om EM och truppen som representerar Sverige 2020 kan ni läsa om här.

Mars

29 mars – Gent-Wevelgem N.cup Junior,U23

April

10-12 april – Healthy Ageing Tour, Holland – NCup (Dam Junior)
11-april – Ronde van Vlaanderen,Belgien  NCup (U23)
12-april – Paris-Roubaix, Frankrike – NCup (Herr Junior)
15-19 april – Tour du Loir et Cher UCI 2.2 ( Herr U23/Elit)
24-26 april – EPZ Omloop van Borsele, Holland – NCup (Dam Junior)

Maj

30/4- 3 maj – Gracia Tour UCI 2.2 Dam Elit
7-9  maj – Tour of Uppsala, UCI 2.2 – (Dam Elit)
10 maj – Scandinavian Race, Uppsala – 1.2 (Herr Elit/U23)
7-10 maj – Course de la Paix Junior, Tjeckien – Nations Cup (Herr Junior)
24 maj – Huskvarna GP UCI 1.2
30 maj – Kalmar GP UCI 1.2
28-31 maj – Tour of Estonia, Estland – 2.1 (Herr Elit/U23)

Juni

4-7 juni – Course de la paix GP Priessnitz N.Cup U23
11-14 juni – LVM Saarland Trofeo , Tyskland – Nations Cup (Herr Junior),

Juli

16-26 juli – OS Tokyo

Augusti

9 aug – Vårgårda, Sverige – 1.WWT (Dam Elit)
13-16 aug – Ladies Tour of Norway, Norge – 2.WWT (Dam Elit)
29-30 aug – Orlen Nations Grand Prix N.Cup U23

September

4-6 sept – GP Ruebliland, Schweiz – 2.1 (Herr Junior),
4-6 sept – Watersley Ladies Challenge Ncup (Dam Junior)
9-13 sept – European Championships, Italien (Alla klasser)
20-27 sept – World Championship, Schweiz (Elit/U23/Junior)

Landslagsprogram 2019

Mars

24 mars — Trofeo Da Moreno – Italien – N.CUP  (Dam Junior)

April

12-14 april — Healthy Ageing Tour, Holland – NCup  (Dam Junior)
13 april — Ronde van Vlaanderen, Belgien  NCup (U23)
14 april — Paris-Roubaix, Frankrike – NCup (Herr Junior)
17-21 april — Tour du Loir et Cher UCI 2.2 ( Herr U23/Elit)
26-28 april — EPZ Omloop van Borsele– NCup (DJ) – utgår från programmet

Maj

2-5 maj — Gracia Tour UCI 2.2 Dam Elit
8-10 maj — Tour of Uppsala, UCI 2.2 – (Dam Elit)
11 maj — Scandinavian Race, Uppsala – 1.2 (Herr Elit/U23)
9-12 maj — Course de la Paix Junior, Tjeckien – Nations Cup (Herr Junior)
23-25 maj — Tour of Estonia, Estland – 2.1 (Herr Elit/U23)

Juni

20-23 juni — Trofeo Karlsberg, Tyskland – Nations Cup (Herr Junior)
21-30 juni — European Game,  Minsk (Elit)

Juli

20-28 juli — Ungdoms OS (P/F 15-16)

Augusti

3 aug — Kalmar GP Hansa Bygg ( Herr Elit/ U23)
4 aug — Fyn Runt, Danmark – UCI 1.1 (Herr Elit)
7-11 aug — European Championships, Alkmaar, Nederländerna (Alla klasser)
18 aug — Vårgårda, Sverige – 1.WWT (Dam Elit)
22-25 aug — Ladies Tour of Norway, Norge – 2.WWT (Dam Elit)
30 aug – 1 sep — GP Ruebliland, Schweiz – 2.1 (Herr Junior)

September

13-15 sept — Watersley Ladies Challenge Ncup (Dam Junior)
22-29 sept — World Championship, Storbritanien (Elit/U23/Junior)

Oktober/November

tba — SCF Landslags- och utvecklingsläger 2019