Alla grenar
e-cycling

Hansen och Norén skänker vinstpengar till sina klubbar

Uppdaterad 2020-12-22

Cecilia Hansen är inte bara Sveriges första bronsmedaljör i VM i e-cycling någonsin. Under det första officiella världsmästerskapet i e-cycling vann hon även ett prestationspris som delas ut i samarbete med e-cyclings partner Svenska Spel och Tillsammans för fler i rörelse. Vinstpengarna skänker Hansen till hemklubben Norbergs CK där de ska investeras i föreningens verksamhet för att sänka tröskeln till rörelse, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande.

– Norbergs CK arbetar just nu med att märka upp leder utifrån längd och svårighetsgrad. Genom tydligare information för mountainbikecyklisterna tror jag att ännu fler kommer vilja ge sig ut i skogen, säger Cecilia Hansen.

Priset delas ut till de som har gjort de bästa prestationerna i förhållande till sin förmåga och Cecilia Hansen vann 5 000 kronor att skänka till valfri cykelförening. Vinstpengarna ska gå till cykelföreningens verksamhet för att få fler fysiskt aktiva.

– Vilken vecka, först ett VM-brons och sedan prestationspriset där jag får skänka vinstpengarna till min hemklubb Norbergs CK. Cykling är ett fantastiskt enkelt och bra sätt att röra på sig. Jag tror och hoppas att e-cyclingen kan sänka tröskeln till sporten och att det leder till att fler får upp ögonen för cykling, säger landsväg- och e-cyklisten Cecilia Hansen.

E-cycling blev en del av Svenska Cykelförbundet 2019 och under 2020 har det utvecklats till en egen gren. Förutom att dela ut ett prestationspris har initiativet Tillsammans för fler i rörelse även gett medel till Svenska Cykelförbundet för att fortsätta utvecklingen av e-cyclingen i Sverige.

– Samarbetet med Tillsammans för fler i rörelse gör att fler kan komma i kontakt med e-cyclingen. Just nu har nästan 12 000 personer tittat på vår sändning från VM, vi tror att det kommer bidra till att intresset för e-cycling kommer öka ytterligare. Framåt planerar vi även för lopp som passar en bredare målgrupp, säger Conny Björnehall, ordförande e-cycling på Svenska Cykelförbundet.

Tillsammans för fler i rörelse drivs sedan våren 2017 gemensamt av Svenska Spel och Riksidrottsförbundet.

– E-cycling är ett väldigt fint exempel på hur Svenska Cykelförbundet arbetar för att utmana synen på traditionell träning och tävling. Vi är så glada över att få vara med och stötta Svenska Cykelförbundet i deras verksamhet för att få fler fysiskt aktiva och att vi tillsammans kan skapa en idrottsrörelse där alla får plats, oavsett förutsättningar. Jag hoppas att vinstsumman kan ytterligare hjälpa Norbergs CK i deras arbete med att sänka tröskeln till rörelse, säger Linn Rydstedt, projektledare för Tillsammans för fler i rörelse på Svenska Spel.

Läs mer om Tillsammans för fler i rörelse.

Foto: Cecilia Hansen privat

 

Uppdaterad 2020-12-22

Johan Norén skänker vinstpengar till Skövde Cykelklubb

 Under det första officiella världsmästerskapet i e-cycling vann Johan Norén ett prestationspris som delas ut i samarbete med initiativet Tillsammans för fler i rörelse. Vinstpengarna skänker Norén till Skövde CK där de ska investeras i föreningens verksamhet för att sänka tröskeln till rörelse. Skövde CK kommer använda medlen till att anordna en inspirationsföreläsning för ungdomar med målet att fler ska få ta del av cyklingens värld, säger skövdecyklisten Johan Norén. 

E-cycling eller virtuell cykling, har vuxit under de senaste åren och Sverige är idag en av de främsta nationerna inom grenen. I samband med det första officiella världsmästerskapet delades ett prestationspris ut i samarbete med Svenska Spels och Riksidrottsförbundets gemensamma initiativ Tillsammans för fler i rörelse. Priset delas ut till de som har gjort de bästa prestationerna i förhållande till sin förmåga och Johan Norén vann 5 000 kronor att skänka till valfri cykelförening. Vinstpengarna ska gå till cykelföreningens verksamhet för att få fler fysiskt aktiva.

 

– Det kändes självklart att skänka pengarna till min hemklubb Skövde CK. Cykling är ett bra och enkelt sätt att röra på sig. Jag hoppas att inspirationsföreläsningen leder till att fler får upp ögonen för cykling, säger mountainbike- och e-cyklisten Johan Norén.

 

E-cycling blev en del av Svenska Cykelförbundet 2019 och under 2020 har det utvecklats till en egen gren. Förutom att dela ut ett prestationspris har initiativet Tillsammans för fler i rörelse även gett medel till Svenska Cykelförbundet för att fortsätta utvecklingen av e-cyclingen i Sverige.

 

– Samarbetet med Tillsammans för fler i rörelse gör att fler kan komma i kontakt med e-cyclingen. Just nu har nästan 12 000 personer tittat på vår sändning från VM, vi tror att det kommer bidra till att intresset för e-cycling kommer öka ytterligare. Framåt planerar vi även för lopp som passar en bredare målgrupp, säger Conny Björnehall, ordförande e-cycling på Svenska Cykelförbundet.

 

Tillsammans för fler i rörelse drivs sedan våren 2017 gemensamt av Svenska Spel och Riksidrottsförbundet.

 

– E-cycling är ett väldigt fint exempel på hur Svenska Cykelförbundet arbetar för att utmana synen på traditionell träning och tävling. Vi är så glada över att få vara med och stötta Svenska Cykelförbundet i deras verksamhet för att få fler fysiskt aktiva och att vi tillsammans kan skapa en idrottsrörelse där alla får plats, oavsett förutsättningar. Jag hoppas att vinstsumman kan ytterligare hjälpa Skövde CK i deras arbete med att sänka tröskeln till rörelse, säger Linn Rydstedt, projektledare för Tillsammans för fler i rörelse på Svenska Spel.