Alla grenar

Svenska mästare genom tiderna – Mountainbike XCO

1a Jenny Rissveds, Falu CK, 2a Alexandra Engen, Jönköping CK, 3a Ida Jansson, Falu CK

1a Jenny Rissveds, Falu CK, 2a Alexandra Engen, Jönköping CK, 3a Ida Jansson, Falu CK

Dam Senior

1993: Annika Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm
1994: Lina Bergström, Bergscykelsällskapet Yeti, Stockholm
1995: Annica Jonsson, Västerås CK
1996: Annica Jonsson, Västerås CK
1997: Annica Jonsson, Västerås CK
1998: Annica Jonsson, Västerås CK
1999: Annica Jonsson, Team CyclePro CK, Stockholm
2000: Annica Jonsson, Team Mälarenergi CK, Västerås
2001: Anna Enocsson, Motala AIF- CK
2002: Anna Enocsson, Motala AIF-CK
2003: Maria Östergren, Södertälje CK
2004: Anna Enochsson, Motala AIF CK
2005: Maria Östergren, CK Uni
2006: Maria Östergren, CK Uni
2007: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2008: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2009: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2010: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2011: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2012: Alexandra Engen, Jönköpings CK
2013: Jenny Rissveds, Falu CK
2014: Jenny Rissveds, Falu CK
2015: Jenny Rissveds, Falu CK
2016: Jenny Rissveds, Falu CK
2017: Jenny Rissveds, Falu CK

Emil Lindgren tar ännu ett SM-guld i XCO.

2017: Emil Lindgren tar ännu ett SM-guld i XCO.

Herrar Senior

1993: Bernt Johansson, Karlstads CA
1994: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1995: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1996: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg
1997: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö
1998: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö
1999: Philip Tavell, Team CyclePro CK, Stockholm
2000: Henrik Spar, CK Ceres, Katrineholm
2001: Dan Kullgren, CK Filip, Filipstad
2002: Magnus Palmberg, Sandvikens CK
2003: Magnus Palmberg, Sandvikens CK
2004: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen C
2005: Fredrik Modin, CSK Ludvika
2006: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen CF
2007: Fredrik Kessiakoff, Götene CK
2008: Fredrik Kessiakoff, Götene CK
2009: Magnus Palmberg, OK Hammaren
2010: Magnus Darvell, Team Kalas
2011: Emil Lindgren, Alingsås SC
2012: Emil Lindgren, Alingsås SC
2013: Matthias Wengelin, CK Natén Säter
2014: Emil Lindgren, CK Natén Säter
2015: Calle Friberg, Järfälla CK
2016: Matthias Wengelin, SCS Racingteam
2017: Emil Lindgren, Serneke Allebike CK

Herr U23

1999: Erik Jungåker, Skövde CK
2000: Jens Westergren, Varbergs MTB
2001: Daniel Eriksson, Trosa-Vagnhärads CK
2002: Fredrik Kessiakoff, Team Crescent CK
2003: Calle Friberg, Spårvägens CF
2004-: Inget mästerskap arrangeras på denna distans

Lagtävling

Dam Senior
1993 – 1996: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag
1997: Borås CA (Emelie Öhrstig, Anna Kopp, Camilla Andersson)
1998 – 2002: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

Herr Senior
1993: Team Sportia CK Karlskoga (Henrik Öhrn, Lennart Persson, Kjell Nilsson)
1994: Team Sportia CK Karlskoga (Kjell Nilsson, Henrik Öhrn, Lennart Persson)
1995: Karlstads CA (Jan Olm, Anders Westberg, Erik Birgersson)
1996: CK Ceres, Katrineholm (Erik Jungåker, Martin Lundberg, Esa Rosendahl)3
1997: Härnösands CK (Stefan Nilsson, Jonathan Bjömler, Dan Holmgren)
1998: Upsala CK (Kim Eriksson, Fredrik Ericsson, Jimmy Bjöörn)
1999: Sandvikens CK (Anders Wickholm, Jonas Palmberg, Erik Wickholm)
2000: Sandvikens CK (Magnus Palmberg, Jonas Palmberg, David Hagerbonn)
2001: Kvänums IF (Philip Tavell, Richard Karlsson, Jonathan Björnler)
From 2002: Inget lagmästerskap arrangeras på denna distans

U23
1999/2000: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2001: Uddevalla TCK (Pär Andersson, Johan Norgéus, Marcus Bohlin)
From 2002: Inget lagmästerskap arrangeras på denna distans