Alla grenar

Svenska mästare landsväg linje

Kim Magnusson SM-guld linje 2017

Kim Magnusson SM-guld linje 2017

Herrar senior

Linje 150 km
1938: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1939: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm
1940: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm
1941: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1942: Sture Andersson, Landskrona CK
1943: Harry Snell, CK Stella, Dalsjöfors
1944: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1945: Harry Jansson, SK Fyrishof, Uppsala
1946: Nils Johansson, IK Ymer, Borås
1947: Sigge Larsson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1948: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1949: Bengt Fröbom, Fredrikshofs IF, Stockholm
1950: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1951: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1952: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1953: Axel Öhgren, Skellefteå AIK
1954: Lars Carlén, Västerås CK
Herrseniorer Linje 250 km
1946:  Harry Snell, IK Ymer, Borås
1947: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1948: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1949: Gunnar Johnsson, CK Crescent, Stockholm
1950: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1951: Allan Carlsson, Norrköpings CK
1952: Yngve Lundh, Bollnäs CK
1953:  Evert Lindgren, Bollnäs CK
1954:  Owe Nordqvist, Fredrikshofs IF, Stockholm
Herrseniorer Linje 180 km
1955: Oswald Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm
1956: Roland Ströhm, Kramfors IF
1957: Uno Borgengård, Hisingens CK, Göteborg
1958: Gunnar Göransson, CK Antilopen, Norrköping
1959: Owe Adamson, Kumla CA
1960: Owe Adamson, Upsala CK
1961: Owe Adamson, Upsala CK
1962: Owe Adamson, Upsala CK
1963: Einar Björklund, CK Stefaniterna, Stockholm
1964: Sven Hamrin, Härnösands CK
1965: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
1966: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
1967: Erik Pettersson, Vårgårda CK
1968: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
1969: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1970: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
1971: Jupp Ripfel, CK Falken, Stockholm
1972: Sven-Åke Nilsson, CK Ringen, Malmö
1973: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
1974: Bernt Johansson, Mariestadcyklisten
1975: Roine Grönlund, Falu CK
1976: Tommy Prim, CK Wano, Varberg
1977: Alf Segersäll, IF Saab, Linköping
1978: Thomas Eriksson, Örebrocyklisterna
1979: Lennart Fagerlund, Mariestadcyklisten
1980: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
1981: Thomas Eriksson, Västerås CK
1982: Mårten Rosén, Södertälje CK
1983: Göran Barkfors, CK Master, Göteborg
1984: Kjell Nilsson, Örebrocyklisterna
1985: Per Christiansson, Skoghalls CK-Hammarö
1986: Lars Wahlqvist, Motala AIF
1987: Björn Johansson, Alingsås CK
1988: Anders Jarl PKbankens CK, Stockholm
1989: Bengt Ring, Spårvägens GoIF, Stockholm
1990: Anders Eklundh, Team RiksBo Spar Motala AIF
1991: Niklas Kindåker, Spårvägens GoIF, Stockholm
1992: Anders Eklundh, Team RiksBo Spar Motala AIF
1993: Klas Johansson, CK Ceres, Katrineholm
1994: Michael Andersson, Team Isostar CK, Västerås
1995: Glenn Magnusson, CK Bure, Halmstad
1996: Marcus Ljungqvist, Team Wirsbo CK, Västerås
1997: Michel Lafis, Örebrocyklisterna
1998: Martin Rittsel, Team Wirsbo CK, Västerås
Herrseniorer Linje 180-220 km
1999: Henrik Sparr, Team Wirsbo CK, Västerås
2000: Stefan Adamsson, Team Crescent CK, Varberg
2001: Marcus Ljungqvist, Falu CK
2002: Stefan Adamsson, Örebrocyklisterna
2003: Jonas Holmqvist, Team Bianchi Scandinavia
2004: Petter Renäng, Team Bianchi Nordic
2005: Jonas Ljungblad, Skoghalls CK-Hammarö
2006: Thomas Lövkvist, CK Cykelcity.se
2007: Magnus Bäckstedt, Kopparbergs CK
2008: Jonas Ljungblad, Skoghalls CK-Hammarö
2009: Marcus Ljungqvist, Falu CK
2010: Michael Stevenson, Örebrocyklisterna
2011: Philip Lindau, CK Cyklecity.se
2012: Christofer Stevenson, Team Kungälv IS
2013: Michael Olsson, Höllviken CK
2014: Michael Olsson, Höllviken CK
2015: Alexander Gingsjö, Södertälje CK
2016: Richard Larsén, Tre Berg CK
2017: Kim Magnusson, Tre Berg CK


Damer senior

 

Sara Penton, svensk mästarinna linje 2017

Sara Penton, svensk mästarinna linje 2017

Damseniorer linje 60 km
1971: Ulla Nilsson, Upsala CK
1972: Ann Pettersson, Kinds CK
1973: Tuulikki Jahre, IK Ymer, Borås
1974: Eva Johansson, Uddevalla CA
1975: Meeri Bodelid, Sidsjö/Böle IF
1976: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
1977: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
1978: Kristina Ranudd, Skoghalls CK
1979: Marianne Berglund, Skellefteå AIK
1980: Anna-Karin Johansson, Örebrocyklisterna
1981: Maria Johnsson, Skoghalls CK
1982: Maria Johnsson, Skoghalls CK
1983: Kristina Ranudd, Skoghalls CK-Hammarö
1984: Marianne Berglund, Örebrocyklisterna
1985: Paula Westher, Klubben Cyklisten, Malmö
1986: Paula Westher, Klubben Cyklisten, Malmö
1987: Marianne Berglund, Skellefteå AIK
1988: Marie Höljer, Ramnäs CK
Damseniorer linje 80 km
1989: Marie Höljer, Ramnäs CK
1990: Elisabeth Westman, Ramnäs CK
1991: Marianne Berglund, Skellefteå AIK-CK
1992: Christina Vosveld, Härnösands CK
1993: Christina Vosveld, Härnösands CK
1994: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
1995: Linda Hydén, Mölndals CK
1996: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
1997: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
1998: Susanne Ljungskog, Hisingens CK, Göteborg
1999: Madeleine Lindberg, Borlänge CK
Damseniorer linje 80-100 km
2000: Madeleine Lindberg, Borlänge CK
2001: Madeleine Lindberg, Team Mälarenergi CK, Västerås
2002: Nathalie Visser, Team Mälarenergi CK, Västerås
2003: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
2004: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
2005: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
2006: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg VK
2007: Angelica Agerteg, Staffanstorp CK
2008: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2009: Jennie Stenerhag, AlrikssonsCykel.se CK
2010: Emma Johansson, Härnösands CK
2011: Emma Johansson, Härnösands CK
2012: Emma Johansson, Härnösands CK
2013: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2014: Emma Johansson, Härnösands CK
2015: Emma Johansson, Härnösands CK
2016: Emma Johansson, Härnösands CK,
2017: Sara Penton, Stockholms CK

Länkar till


Lagtävling linjelopp

Herrar 

 

Lagtävling linje 150 km
1938: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Nils Andersson, Nils G Andersson)
1939: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1940: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1941: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Arne Berg, Nils Andersson)
1942: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Karl Erik Ruthberg, Bengt Malmgren)
1943: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Fritz Bågendahl, Sune Söderström)
1944: Västerås IK (Börje Karlsson, John Hindersson, Erik Törnblom)
1945: SK Fyrishof, Uppsala (Harry Jansson, Folke Andersson, Bernt Klefborg)
1946: IK Ymer, Borås (Nils Johansson, Harry Snell, Folke Nilsson)
1947: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Larsson, Åke Olivestedt, Olle Wickholm)
1948: IK Ymer, Borås (Harry Snell, Nils Johansson, Folke Nilsson)
1949: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Owe Nordqvist, Åke Olivestedt)
1950: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Owe Nordqvist, K A Kjell)
1951: CK Wano, Varberg (Thure Bengtsson, Stig Andersson, Kjell Persson)
1952: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distns

Lagtävling Linje 250 km
1946: Upsala CK (Halle Janemar, Alex Lindgren, Bengt Janemar)
1947: SK Fyrishof, Uppsala (Rune Hammarström, Ingvar Annerstig, Rune Klefborg)
1948: IK Ymer, Borås (Harry Snell, Nils Johansson, Folke Nilsson)
1949: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Owe Nordqvist, Bengt Fröbom)
1950: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Bengt Fröbom, Owe Nordqvist)
1951: Fredrikshofs IF, Stockholm (Bengt Fröbom, Stig Mårtensson, Owe Nordqvist)
1952: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans

Lagtävling Linje 180 km
1955-1992 Inget lagmästerskap på denna distans
1993: Motala AIF (Allen Andersson, Johan Fagrell, Mikael Olsson)
1994: Motala AIF (Stefan Andersson, Allen Andersson, Anders Eklundh)
1995: Motala AIF (Allen Andersson, Anders Eklundh, Stefan Andersson)
1996: Skoghalls CK-Hammarö (Örjan Gustavsson, Dan Kullgren, Markus Persson)
1997: Team Wirsbo CK (Johan Fredriksson, Henrik Sparr, Martin Rittsel)
1998: Team Wirsbo CK (Martin Rittsel, Michael Andersson, Henrik Sparr)

Lagtävling 180-220 km
1999: Team Crescent-Tranemo IF (Jonas Ljungblad, Klas Johansson, Johan Flodin)
2000: Team Crescent CK (Stefan Adamsson, Jonas Ljungblad, Jonas Rydberg)
2001: Team Crescent CK (Tobias Lergård, Jonas Ljungblad, Erik Wendel)
2002-  Inget lagmästerskap på denna distans