Alla grenar
Herrelit:
1a. Edvin Wilson, Team Västergötland
2a. Casper Folsach, Team Giant-Castelli
3a. Pierre Moncorgé, Stockholm CK Landsväg

SWE Cup 2017 avslutades med Svanesunds 3-dagars

8/9 – Uppdaterad artikel, korrigerat cupresultat i HE och HJ.

Helgen 25-27 augusti avslutades SWE Cup på landsväg med den klassiska tävlingen Svanesunds 3-dagars som arrangeras av Svanesunds GIF.

En tredagars tävling med fyra etapper fick se Casper Folsach,Team Giant-Castelli dra det längsta stråt och vinsten i herrelit med endast nio sekunder till godo före Kristoffer Ylven Westgaard, Asker CK och Staffan Arvidsson, Upsala CK på en tredjeplats. Edvin Wilson, Team Västergötland missade en pallplacering precis men kunde ändå efter helgen titulera sig som SWE-cup mästare 2017 i herrelit.
I damelit visade Rikke Lönne att hon var i bra form med att vinna tre av fyra etapper och hade till slut en minut och 30 sekunder ner till tvåan Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic, tredjeplatsen gick till Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E. Ida Erngren fick även se sin poängledning i SWE Cupen försvinna och det blev därmed Rikke Lönne,Team Crescent D.A.R.E som tog hem totalen i SWE-cup 2017 för damelit.
I juniorklasserna blev det en dominant seger för Clara Lundmark som vann samtliga etapper och säkrade totalen i SWE-cup, i herrjunior visade Linus Kvist varför han bar den gula cupledartröjan med att vinna tre av fyra etapper och tog även hem den totala SWE-cupen.

Svanesunds-3 dagars

Resultat Svanesunds 3-dagars:

Herrelit:
1a. Casper Folsach,Team Giant-Castelli
2a. Kristoffer Ylven Westgaard, Asker CK
3a. Staffan Arvidsson, Upsala CK

Damelit:
1a. Rikke Lönne, Team Crescent D.A.R.E
2a. Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic
3a. Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E

Herrjunior:
1a. Linus Kvist, Motala AIF CK
2a. Vebjörn Rönning, Clubs United
3a. Christoffer Wall, Halmstads CK

Damjunior:
1a. Clara Lundmark, Norbergs CK
2a. Wilma Olausson, Mölndals CK
3a. Julia Borgström, Team RYTGER powered by Cykeltöj-online.dk

komplett resultatlista hittar du här.

SWE-cup 2017:

Herrelit: 1a. Edvin Wilson, Team Västergötland 2a. Casper Folsach, Team Giant-Castelli 3a. Pierre Moncorgé, Stockholm CK

Herrelit: 1a. Edvin Wilson, Team Västergötland 2a. Casper Folsach, Team Giant-Castelli 3a. Pierre Moncorgé, Stockholm CK

Herrelit:
1a. Edvin Wilson, Team Västergötland, 44 p
2a. Casper Folsach, Team Giant-Castelli, 36 p
3a. Casper Pedersen, Team Giant-Castelli, 35 p
4a. Pierre Moncorgé, Stockholm CK, 34 p

Damelit: 1a. Rikke Lönne, Team Crescent D.A.R.E CK 2a. Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E CK 3a. Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic Club

Damelit: 1a. Rikke Lönne, Team Crescent D.A.R.E CK 2a. Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E CK 3a. Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic Club

Damelit:
1a. Rikke Lönne, Team Crescent D.A.R.E CK, 76 p
2a. Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E CK, 67 p
3a. Frida Knutsson, Team Ormsalva Athletic Club, 62 p

Damjunior: 1a. Clara Lundmark, Norbergs CK 2a. Johanna Johansson, Kinds Go Green CK

Damjunior: 1a. Clara Lundmark, Norbergs CK 2a. Johanna Johansson, Kinds Go Green CK 3a Matilda Luukkonen, Kinds Go Green CK

Damjunior:
1a. Clara Lundmark, Norbergs CK, 75 p
2a. Johanna Johansson, Kinds Go Green CK, 52 p
3a. Matilda Luukkonen, Kinds Go Green CK, 37 p

Herrjunior: 1a. Linus Kvist, Motala AIF CK 2a. Jacob Eriksson, Motala AIF CK 3a. Emil Lindgren, Falu CK

Herrjunior: 1a. Linus Kvist, Motala AIF CK 2a. Jacob Eriksson, Motala AIF CK 3a. Emil Lindgren, Falu CK

Herrjunior:
1a. Linus Kvist, Motala AIF CK, 64 p
2a. Jacob Eriksson, Motala AIF CK, 39 p
3a. Oscar Palm, Höllviken CK, 36 p
4a. Emil Lindgren, Falu CK, 36 p